Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dlaczego mangustę prowadzono na smyczy? Zaskakujące malowidła w starożytnym egipskim grobowcu

Mangusta (oraz pies) na smyczy.

fot.Linda Evans/Australian Center for Egyptology, Macquarie University, Sydney Mangusta (oraz pies) na smyczy.

Nowe badania, prowadzone w kilku egipskich grobowcach sprzed czterech tysiącleci, doprowadziły do ujawnienia wizerunków niespotykanych zwierząt. Dowiadujemy się dzięki nim, do czego nad Nilem wykorzystywano mangusty.

Badane grobowce znajdują się na cmentarzu Bani Hassan w środkowym Egipcie. Zostały wykute w wapiennym zboczu na prawym brzegu Nilu w czasach XI i XII dynastii. Przed stuleciem odkrył je zespół Percy’ego Newberry. Dopiero teraz, dzięki użyciu najnowszej technologii, australijska grupa uczonych z Macquarie University pod przewodnictwem Lindy Evans mogła w pełni odkryć starożytne malowidła.

Od dawna zespół grobowców w Bani Hassan znany był z bogatych malowideł. Obecnie zaobserwowano wiele niezwykłych przedstawień zwierząt. W mogile z czasów XI dynastii znaleziono jedyne potwierdzenie na udomowienie przez Egipcjan mangusty (ssaka kotokształtnego).

Człowiek trzymający na smyczach psa i mangustę był częścią przedstawienia polowania. Jak sądzą badacze, mangusta mogła być wykorzystywana do wypłaszania ptactwa z zarośli. Dzięki temu myśliwym łatwiej było je ustrzelić. Linda Evans tłumaczy też, że choć mangusty nie da się w pełni udomowić, można jednak z powodzeniem sprawować nad nią częściową kontrolę. W gospodarstwie domowym mogła się okazać szczególnie przydatna w tępieniu szkodników, takich jak myszy, szczury i węże.

Pelikan w charakterystycznym dla tego zwierzęcia półskoku.

fot.Linda Evans/Australian Center for Egyptology, Macquarie University, Sydney Pelikan w charakterystycznym dla tego zwierzęcia półskoku.

W innym grobowcu z tego samego okresu odkryto wizerunek pelikana. Jest on tym bardziej niezwykły, że mimo 4 tysięcy lat wciąż zachował żywe kolory, a – jak się zdaje – artysta próbował przedstawić zwierzę w ruchu. Ponadto pelikany to bardzo rzadki motyw w sztuce starożytnego Egiptu. Naukowcy znaleźli też trzy malunki nietoperzy, równie niepopularnego zwierzęcia wśród artystów znad Nilu.

Badacze z zachowanych przedstawień egipskiej fauny wyciągają wniosek, że 2000 lat p.n.e. klimat w Egipcie był znacznie łagodniejszy, niż obecnie – wilgotniejszy i nieco chłodniejszy.

Źródła informacji:

  1. Linda Evans, Beasts and Beliefs at Beni Hassan: A Preliminary Report, „Journal of the American Research Center in Egypt”, January 2016, Vol. 52, No. 1, s. 219-229.
  2. Owen Jarus, In Photos: Ancient Egyptian Tombs Decorated with Creatures, Live Science.
  3. Owen Jarus, Tomb Drawing Shows Mongoose on a Leash, Puzzling Archaeologists, Live Science.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.