Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Przedszkolaki z dworku Marszałka poszukiwane!

fot.domena publiczna Marszałek z rodziną przed dworkiem w Sulejówku.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prowadzi nietypową akcję. Szuka bowiem osób, które w latach 1956-2000 uczęszczały do przedszkola „Milusin” w dawnym domu Marszałka. Jest to element programu o zapadającej w pamięć nazwie „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą”. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi.

Cała akcja zainspirowana jest słowami Józefa Piłsudskiego z roku 1924. Będąc pod wrażeniem faktu, że możliwe jest nagrywanie ludzkiego głosu, powiedział on wówczas: „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój może się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie.”

Ten międzypokoleniowy, dwuletni projekt możliwy jest dzięki dotacji, którą przydzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

Co dokładnie ma na celu odnalezienie niegdysiejszych przedszkolaków? Inicjatorzy poszukiwań (którym przewodzą Janusz Byszewski i Beata Nessel-Łukasik) liczą, że zebranie relacji tych osób pozwoli na jeszcze dokładniejsze odtworzenie historii dworku Milusin. Wspólna opowieść na ten temat zostanie przedstawiona w krótkich audycjach na antenie Polskiego Radia. Jak podaje samo Muzeum:

Zgromadzone i opracowane przez historyków, montażystów i świadków powojennej historii domu Marszałka fragmenty nagrań zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności.

Sam Józef Piłsudski mieszkał w dworku w Sulejówku (oddalonym od Warszawy o nieco ponad 20 km) w latach 1923-1926. Gościł w nim zarówno polityków jak i osoby prywatne. Stamtąd też poprowadził żołnierzy do majowego przewrotu. W późniejszych latach, gdy budynek z rąk ambasadora ZSRR przeszedł w ręce gminy, otwarto tam przedszkole. Rodzina Marszałka nie ustawała jednak w staraniach, by willa wróciła w ich posiadanie i by udało się otworzyć w niej muzeum. Udało się to w roku 2003.

Źródła:

  1. Milusin w eterze, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
  2. Dwór Milusin – dom Marszałka i jego rodziny.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.