Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nareszcie możemy spojrzeć w twarz antycznym boginiom

W starożytnym mieście w Libanie, polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia.

fot.domena publiczna W starożytnym mieście w Libanie, polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia.

Po blisko czterech latach zespołowi pracujących w Libanie polskich archeologów udało się zrekonstruować, odnalezione przez nich rzeźby. Tajemnicze artefakty noszą na sobie ślady wpływów egipskich, greckich i fenickich a ich przeznaczenie pozostaje nieznane. Naukowcy mają już jednak pewną teorię. 

Przed czterema laty grupa polskich badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, odkryła w starożytnym fenickim mieście Porphyreon (dziś Jieh w Libanie) liczący sobie prawie dwa i pół tysiąca lat zsyp na śmieci. Wśród zalegających w nim odpadków odnaleziono między innymi szczątki rozbitych rzeźb z wypalanej gliny. Po latach wytężonej pracy udało się odtworzyć ich wygląd. Nareszcie możemy spojrzeć w twarz postaciom sprzed ponad dwóch mileniów.

Ze zgromadzonych skorup złożono łącznie cztery ceramiczne  kobiece głowy. Najlepiej zachowana z nich liczy sobie 24 centymetry wysokości i 15 centymetrów szerokości. Druga z głów jest podobnych wymiarów, dwie kolejne pozostają niestety niekompletne. Wyobrażone przez starożytnego artystę kobiety mają charakterystyczne dla Greczynek tamtego okresu uczesanie a ich wizerunki ozdobiono czerwoną farbą. W górnej części  rzeźb znajdowały się otwory, które najprawdopodobniej służyły do powieszenia ich na ścianie.

Pochodzącej z czasów imperium perskiego rzeźby są świadectwem kulturowego tygla jaki stanowiła w tym okresie ta część świata. Noszą ślady mieszania się wpływów greckich, fenickich, a nawet egipskich. Do tych ostatnich bez wątpienia należy spoczywający na piersi jednej z kobiet amulet w kształcie oka, tzw. wadjet który jest dobrze znany badaczom starożytnego Egiptu.

Kim jednak były tajemnicze piękności sprzed tysiącleci? Jeden z pracujących nad znaleziskami archeologów Mariusz Gwiazda w wypowiedzi dla portalu LiveScience wysunął przypuszczenie, że mamy do czynienia nie z wizerunkami konkretnych żywych osób, lecz z przedstawieniami bogiń.  Czyżby były to zabytki starożytnego synkretyzmu religijnego, w którym łączyły się bóstwa czczone przez różne narody podbite przez Persów? Z niecierpliwością czekamy na dalsze ustalenia w tej sprawie.

Źródła:

  • Owen Jarus, Ceramic Heads of Possible Goddesses Discovered in Ancient Waste Dump, LiveScience

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.