Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nareszcie możemy spojrzeć w twarz antycznym boginiom

W starożytnym mieście w Libanie, polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia.

fot.domena publiczna W starożytnym mieście w Libanie, polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia.

Po blisko czterech latach zespołowi pracujących w Libanie polskich archeologów udało się zrekonstruować, odnalezione przez nich rzeźby. Tajemnicze artefakty noszą na sobie ślady wpływów egipskich, greckich i fenickich a ich przeznaczenie pozostaje nieznane. Naukowcy mają już jednak pewną teorię. 

Przed czterema laty grupa polskich badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, odkryła w starożytnym fenickim mieście Porphyreon (dziś Jieh w Libanie) liczący sobie prawie dwa i pół tysiąca lat zsyp na śmieci. Wśród zalegających w nim odpadków odnaleziono między innymi szczątki rozbitych rzeźb z wypalanej gliny. Po latach wytężonej pracy udało się odtworzyć ich wygląd. Nareszcie możemy spojrzeć w twarz postaciom sprzed ponad dwóch mileniów.

Ze zgromadzonych skorup złożono łącznie cztery ceramiczne  kobiece głowy. Najlepiej zachowana z nich liczy sobie 24 centymetry wysokości i 15 centymetrów szerokości. Druga z głów jest podobnych wymiarów, dwie kolejne pozostają niestety niekompletne. Wyobrażone przez starożytnego artystę kobiety mają charakterystyczne dla Greczynek tamtego okresu uczesanie a ich wizerunki ozdobiono czerwoną farbą. W górnej części  rzeźb znajdowały się otwory, które najprawdopodobniej służyły do powieszenia ich na ścianie.

Pochodzącej z czasów imperium perskiego rzeźby są świadectwem kulturowego tygla jaki stanowiła w tym okresie ta część świata. Noszą ślady mieszania się wpływów greckich, fenickich, a nawet egipskich. Do tych ostatnich bez wątpienia należy spoczywający na piersi jednej z kobiet amulet w kształcie oka, tzw. wadjet który jest dobrze znany badaczom starożytnego Egiptu.

Kim jednak były tajemnicze piękności sprzed tysiącleci? Jeden z pracujących nad znaleziskami archeologów Mariusz Gwiazda w wypowiedzi dla portalu LiveScience wysunął przypuszczenie, że mamy do czynienia nie z wizerunkami konkretnych żywych osób, lecz z przedstawieniami bogiń.  Czyżby były to zabytki starożytnego synkretyzmu religijnego, w którym łączyły się bóstwa czczone przez różne narody podbite przez Persów? Z niecierpliwością czekamy na dalsze ustalenia w tej sprawie.

Źródła:

  • Owen Jarus, Ceramic Heads of Possible Goddesses Discovered in Ancient Waste Dump, LiveScience

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.