Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Drogocenne znalezisko w gnieździe rabusiów

Nektanebo II ostatni rodzimy władca starożytnego Egiptu

fot.Rama, lic. CC-BY-SA 2.0 fr Nektanebo II ostatni rodzimy władca starożytnego Egiptu

Skarby przeszłości odnajdywane są niekiedy w najbardziej zaskakujących miejscach. Przekonuje o tym choćby wydarzenie, które miało niedawno miejsce w Abydos w Górnym Egipcie.

W trakcie policyjnej inspekcji w jednym z domów w dzielnicy Beni Mansour funkcjonariusze zajmujący się ochroną zabytków odkryli, że  budynek jest w rzeczywistości dziuplą złodziei starożytnych artefaktów. W wykopanej pod podłogą 4-metrowej dziurze znaleziono pamiętający IV wiek p.n.e. rzeźbiony kamień, na którym wyryto płaskorzeźbę upamiętniającą ostatniego rodzimego władcę Egiptu, faraona Nektanebo II. Mieszkanie czym prędzej objęto policyjnym nadzorem i wezwano do niego archeologów, którzy podjęli badania nad bezcennym znaleziskiem.

Nektanebo II był trzecim faraonem z XXX  dynastii i panował w latach 360-342 p.n.e. Na jego rozkaz w Abydos wzniesiono świątynię boga Ozyrysa, której częścią był prawdopodobnie odnaleziony relikt.  Rządy Nektanebo II znalazły tragiczny finał, gdy jego ojczyzna została podbita przez Persów. Władcy udało się uciec przed najeźdźcami, ale tronu już nie odzyskał i resztę życia spędził na emigracji w Nubii.

Egipski rząd od wielu lat boryka się z problem nielegalnego handlu antykami. Szacuje się, że w roku 2016  przestępcy zarobili na ich sprzedaży  do samych tylko Stanów Zjednoczonych 50 milionów dolarów.

Źródła informacji:

  1. Megan Gannon, Ancient Egyptian pharaoh carving found in looting holeLivescience.
  2. Sarah Pruitt, Mummy-filled necropolis and cartouche honoring a pharaoh are latest Egyptian finds, History.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.