Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Starożytny rzymski łuk uszkodzony przez… ciężarówkę

Newport Arch na fotografii sprzed incydentu.

fot.Marek Kosniowski, lic. CC BY SA 4.0, 3.0, 2.5, 2.0 i 1.0. Newport Arch na fotografii sprzed incydentu.

Przetrwał osiemnaście stuleci i niezliczone wojny. Wciąż służy miastu, a w dodatku cieszy oczy turystów. Groźniejszy niż upływ czasu okazał się dla niego… bezwiednie korzystający z nawigacji satelitarnej kierowca samochodu dostawczego.

Newport Arch w Lincoln (środkowowschodnia Anglia) powstał w III wieku i jest najstarszym wciąż istniejącym zabytkiem tego typu w Wielkiej Brytanii. Ciężko ucierpiał 18 maja, gdy nieopatrzny kierowca wjechał pod niego ciężarówką nie bacząc na niewystarczającą wysokość.

Samochód dostawczy zakleszczył się po bokach – brakło kilku centymetrów. Pojazd należący do lokalnej firmy dystrybucyjnej Rase udało się uwolnić dopiero po ponad pół godziny. W tym celu trzeba było spuścić powietrze ze wszystkich czterech opon. Kierowca tłumaczył się, że tak poprowadziła go nawigacja i że od 25 lat nie jeździł w tej okolicy…

W trakcie zdarzenia od łuku odłupało się kilka kamiennych fragmentów, o które zakleszczyło się auto. Jak się zdaje na ten moment, zasadnicza część konstrukcji nie uległa uszkodzeniu. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie kosztować restauracja łuku, ani jak długo potrwa. Firma Rase już opublikowała przeprosiny i zobowiązała się do przeprowadzenia śledztwa. Poprzedni tego typu wypadek zdarzył się w 1964 roku.

Arkada w Lincoln to pozostałości północnej bramy wjazdowej z czasów, gdy miasto było rzymską osadą. Dziś jest zabytkiem pierwszej klasy.

Źródła informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.