Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy można zgubić arcybiskupów? Można ich nawet znaleźć!

Nikt nie spodziewał się, że pod tym byłym kościołem znajdują się jeszcze tak cenne szczątki.

fot.Rosakoalaglitzereinhorn, lic. CC BY-SA 3.0 Nikt nie spodziewał się, że pod tym byłym kościołem znajdują się jeszcze tak cenne szczątki.

Trzydzieści trumien znaleziono przypadkiem podczas prac budowlanych w zdekonsekrowanym kościele w Londynie. Spośród nich aż pięć należało do arcybiskupów Canterbury – najwyższych hierarchów kościelnych Anglii.

Odkrycia dokonano podczas prac remontowych w dawnym romańskim kościele z XI wieku. St Mary’s-at-Lambeth leży przy oficjalnej rezydencji arcybiskupów Canterbury. W połowie XIX wieku, podczas renowacji, wyniesiono z kościoła i jego dziedzińca kilkadziesiąt tysięcy trumien. Jak sądzono, wszystkie podziemia zostały zasypane.

Jednak budowniczowie podczas układania kamiennej posadzki przed ołtarzem przypadkowo odkryli kryptę. Już wstępne oględziny, dokonane przy pomocy telefonu komórkowego przymocowanego na kiju, wykazały, że w środku są liczne trumny, a jedna z nich oznaczona była arcybiskupią mitrą.

Dwie trumny arcybiskupów już zidentyfikowano nad podstawie tabliczek. W jednej z nich pochowany jest Richard Bancroft, urzędujący od 1604 do 1610 roku, bardzo ceniony przez anglikanów za nadzorowanie przygotowania tłumaczenia Pisma Świętego, znanego jako Biblia Króla Jakuba. Drugi to John Moore, sprawujący urząd w latach 1783-1805.

Z danych kościelnych wynika, że w krypcie prawdopodobnie pochowano jeszcze trzech arcybiskupów: Thomasa Tenisona (1695-1715), Matthew Huttona (1757-1758) i Fredericka Cornwallisa (1768-1783). Wciąż nieznana jest tożsamość pozostałych osób pochowanych pod posadzką, poza dziekanem Arches Johnem Bettesworthem i Catherine Moore, żoną arcybiskupa Johna.

Zdekonsekrowany w 1972 roku kościół St Mary’s-at-Lambeth służy od 1977 roku jako Muzeum Historii Ogrodów, a nowa funkcja uratowała budynek przed rozbiórką. Muzeum po trwającym półtora roku remoncie ma zostać ponownie otwarte w przyszłym miesiącu. Specjalnie przygotowane przeszklenie ma pozwolić zwiedzającym zobaczyć kryptę.

Źródła informacji:

  1. Builders find lost archbishops of Canterbury in London’s St Mary’s-at-Lambeth crypt, Artdaily.
  2. How the remains of five ‚missing’ Archbishops of Canterbury were found by accident, Daily Telegraph.
  3. Remains of five ‚lost’ Archbishops of Canterbury found, BBC.
  4. The Garden Museum, Londyn, Bryła.pl.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.