Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkryto unikatowy ogród pogrzebowy sprzed 4000 lat

Odkryty w Draa Abul Naga ogród pogrzebowy.

fot.CSIC Odkryty w Draa Abul Naga ogród pogrzebowy.

W czasie wykopalisk prowadzonych w Dolinie Królów hiszpańscy archeolodzy trafili na pozostałości po egipskim ogrodzie pogrzebowym. To pierwsze tego typu znalezisko w historii.

Doktor Jose Galán, który kieruje pracami wykopaliskowymi w położonej około 600 kilometrów na południe od Kairu nekropoli Draa Abul Naga podkreśla, że naukowcy już od dawna wiedzieli o istnieniu ogrodów pogrzebowych. Ich rysunki pojawiały się bowiem zarówno przed wejściem do grobowców, jak również na ich ścianach. Jednak aż do teraz nie udało się trafić na ślady żadnego z ich.

Sam ogród pochodzi najprawdopodobniej z czasów XII dynastii (około 2000 rok p.n.e.) i pełnił istotną rolę w trakcie obrzędów pogrzebowych. Miał prostokątny kształt (3 na 2 metry), był wyniesiony pół metra nad poziom gruntu i został podzielony na liczące po 30 cm kwadratowych grządki. W jego sąsiedztwie posadzono też dwa drzewa.

Archeolog dodaje, że odkrycie pomoże lepiej zrozumieć wierzenia starożytnych Egipcjan. Jednocześnie przyczyni się do pogłębienia wiedzy na temat występujących wtedy na tym terenie zwierząt i roślin, jak również życia codziennego samych mieszkańców.

W trakcie wykopalisk trafiono ponadto na kolejne interesujące znalezisko. Na ścianie grobowca z okresu XIII dynastii (około 1800 rok p.n.e) odkryto przyklejoną niewielką kapliczkę. W jej wnętrzu znajdowały się dwie stelle należące do Renefa-Seneby oraz Khemenita, syna pani Idenu. Na drugiej z nich pojawiają się dodatkowo imiona bogów Ozyrysa, Ptaha, Sokara i Montu.

Źródło informacji:

Komentarze (2)

 1. Tobiasz Odpowiedz

  ” W jej wnętrzu znajdowały się dwie stelle należące do Renefa-Seneby oraz Khemenita, syna pani Idenu. ”
  Wkradł się mały błąd. STELA a nie STELLA. Te formy sztuki nie mają nic wspólnego z kultem solarnym/lunarnym. Prawidłowa nazwa to stela – to bardzo częsty błąd w wielu opracowaniach.
  Odsyłam do tomu nr 1 „Sztuka świata”.
  Pozdrawiam.~

 2. Anonim Odpowiedz

  Wkradł się kolejny błąd. jeżeli ogród ma wymiary 3mX2m i jest podzielony na prostokąty jak na zdjęciu, czyli 35 prostokątów to każdy ma powierzchnię około 1700 cm kw. a nie 30. (30 cm kw to powierzchnia prostokąta np 2X15cm, 4X7,5cm czyli-malizny).
  Pozdrawiam.~

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.