Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Olbrzymia nekropolia sprzed tysiącleci znaleziona na Dolnym Śląsku

Popielnice i ceramika kultury łużyckiej.

fot.Tzawisko, lic. CC BY 3.0 Popielnice i ceramika kultury łużyckiej.

Kilkupiętrowe bogate cmentarzysko z epoki łużyckiej odkryto w Paszowicach podczas budowy drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica-Bolków. Wśród licznych znalezisk były m.in. czekan i ceramika w swastyki.

Podczas prac archeologicznych, rozpoczętych w 2016 roku na planowanym odcinku drogi w Paszowicach, odkryto jedną z największych nekropolii kultury łużyckiej w okolicy. Znaleziono około 650 zespołów grobowych, wstępnie datowanych na od 2600 do 3800 lat temu. Cmentarzysko używane było przez wiele pokoleń, na co dowodem są zróżnicowane pochówki – od prostych jamowych i popielnicowych po skomplikowane groby komorowe obłożone kamiennymi głazami, a nawet kurhany.

Pochówkom towarzyszyło co najmniej 1700 naczyń ceramicznych oraz liczne przedmioty brązowe i żelazne. Wśród nich znajdował się czekan z brązu, jako elitarna broń wskazujący najprawdopodobniej na pochówek lokalnego wodza. Na szczególną uwagę zasługuje też zbiór ceramiki, malowanej w trójkąty, gałązki, spirale, swastyki i trykwetry (wzory podobne do swastyk, tylko trójramienne). Na jednym z naczyń odkryto wizerunek przedstawiający najpewniej boginię płodności o obfitych kształtach.

Na stanowisku wystąpiły liczne przykłady ozdób ludności kultury łużyckiej w postaci brązowych i żelaznych szpil, bransolet, naszyjników oraz przedmioty codziennego użytku jak noże, osełki, sierpy itp.

Źródła informacji:

  1. KaMa, Na budowie drogi S3 odkryto stare cmentarzysko, Fakty Jawor.
  2. Niezwykłe znaleziska w Paszowicach, Jawor24.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.