Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Olbrzymia nekropolia sprzed tysiącleci znaleziona na Dolnym Śląsku

Popielnice i ceramika kultury łużyckiej.

fot.Tzawisko, lic. CC BY 3.0 Popielnice i ceramika kultury łużyckiej.

Kilkupiętrowe bogate cmentarzysko z epoki łużyckiej odkryto w Paszowicach podczas budowy drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica-Bolków. Wśród licznych znalezisk były m.in. czekan i ceramika w swastyki.

Podczas prac archeologicznych, rozpoczętych w 2016 roku na planowanym odcinku drogi w Paszowicach, odkryto jedną z największych nekropolii kultury łużyckiej w okolicy. Znaleziono około 650 zespołów grobowych, wstępnie datowanych na od 2600 do 3800 lat temu. Cmentarzysko używane było przez wiele pokoleń, na co dowodem są zróżnicowane pochówki – od prostych jamowych i popielnicowych po skomplikowane groby komorowe obłożone kamiennymi głazami, a nawet kurhany.

Pochówkom towarzyszyło co najmniej 1700 naczyń ceramicznych oraz liczne przedmioty brązowe i żelazne. Wśród nich znajdował się czekan z brązu, jako elitarna broń wskazujący najprawdopodobniej na pochówek lokalnego wodza. Na szczególną uwagę zasługuje też zbiór ceramiki, malowanej w trójkąty, gałązki, spirale, swastyki i trykwetry (wzory podobne do swastyk, tylko trójramienne). Na jednym z naczyń odkryto wizerunek przedstawiający najpewniej boginię płodności o obfitych kształtach.

Na stanowisku wystąpiły liczne przykłady ozdób ludności kultury łużyckiej w postaci brązowych i żelaznych szpil, bransolet, naszyjników oraz przedmioty codziennego użytku jak noże, osełki, sierpy itp.

Źródła informacji:

  1. KaMa, Na budowie drogi S3 odkryto stare cmentarzysko, Fakty Jawor.
  2. Niezwykłe znaleziska w Paszowicach, Jawor24.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.