Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Greccy bogowie w Chinach? Niesamowite znalezisko sprzed 1500 lat

Misa z wizerunkiem greckich bogów odnaleziona w trakcie prac archeologicznych.

fot.Silk Road vol 14 Misa z wizerunkiem greckich bogów odnaleziona w trakcie prac archeologicznych.

Srebrna misa z wizerunkami czwórki bogów z greckiego panteonu to jedno z licznych znalezisk na bogatym cmentarzysku w północnych Chinach. Badacze mogą mówić o wielkim szczęściu, gdyż miejsce to ominęła plaga łowców antyków.

W Mongolii Wewnętrznej (północne Chiny) archeolodzy odnaleźli ślady bogactwa, jakie przyniósł temu obszarowi jedwabny szlak.

W jednym z pięciu grobowców, pochodzących z czasów dynastii Północnych Wei, czyli między 384 a 534 rokiem, odkryto zwłoki należące prawdopodobnie do przywódcy starszyzny plemiennej. Świadczą o tym skórzane buty, liczne ozdoby ze złota (opaska, naszyjnik, pasek i pierścień) oraz owinięcie ciała żółtym jedwabiem. Po zdjęciu materiału archeolodzy zamierzają zbadać szczątki.

Na miejscu znaleziono też srebrną misę. Ma ona cztery wypukłości, na których wyrzeźbione zostały postacie z… greckiej mitologii – Zeusa, Hery, Afrodyty i Ateny. Jest też zdobiona liściastymi motywami, typowymi dla greckiej sztuki. Misa pochodzi najprawdopodobniej z importu ze zhellenizowanej centralnej lub zachodniej Azji.

Jak twierdzą archeolodzy, cmentarz był wielokrotnie burzony. To wielkie szczęście, że znaleziska były w tak dobrym stanie. Eksperci szacują, że w ciągu ostatnich 20 lat ograbiono w Chinach nawet 400 tysięcy grobowców. Hieny cmentarne dostarczają towaru na rynek antyków, a Państwo Środka zdaje się tracić kontrolę nad skalą procederu.

Źródła informacji:

  1. Owen Jarus, Silk-Covered Body Discovered at Inner Mongolia Cemetery, Livescience.com.
  2. Lauren Hilgers, Tomb Raider Chronicles, Archaeology.org.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.