Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nurkowanie nad łodzią z czasów Mieszka I

W 2008 roku podobną łódź znaleziono na dnie Odry.

fot.Mohylek (CC BY-SA 3.0) W 2008 roku podobną łódź znaleziono na dnie Odry.

Na dnie jeziora Niedzięgiel koło Gniezna nurek przypadkiem odnalazł łódź jednopienną. Łodzi tego typu używała ludność zamieszkująca te tereny w czasach Mieszka I.

Adam Witczak często nurkował w tej okolicy, wcześniej jednak nie zwracał uwagi na wystający z dna jeziora kawałek drewna. Uznawał to dotychczas za korzeń lub zatopioną w jeziorze kłodę. Jak sam relacjonuje, pod koniec listopada ubiegłego roku coś go „tknęło” i postanowił bliżej przyjrzeć się intrygującemu znalezisku. Już przy pierwszym kontakcie z drewnianym elementem stwierdził, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym. Próbował wydostać wrak na powierzchnię, jednak jego starania powstrzymała zima.

Sprawa została zgłoszona do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Monitoruje ją także Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Według relacji Marty Świtaj z Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, to właśnie naukowcy z tej ostatniej jednostki stwierdzą, czy łódź rzeczywiście pochodzi z X wieku. Dokumenty w tej sprawie zostały już przekazane Instytutowi.

Wstępne oględziny wykazały, że łódź znajduje się na ponad 8 metrach głębokości i ma około 6 metrów długości.

To nie pierwsze tego typu znalezisko w Polsce. W tym samym czasie odnaleziono podobny wrak w Jeziorze Lednickim, a w 2008 roku w Odrze.

Źródło Informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.