Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nurkowanie nad łodzią z czasów Mieszka I

W 2008 roku podobną łódź znaleziono na dnie Odry.

fot.Mohylek (CC BY-SA 3.0) W 2008 roku podobną łódź znaleziono na dnie Odry.

Na dnie jeziora Niedzięgiel koło Gniezna nurek przypadkiem odnalazł łódź jednopienną. Łodzi tego typu używała ludność zamieszkująca te tereny w czasach Mieszka I.

Adam Witczak często nurkował w tej okolicy, wcześniej jednak nie zwracał uwagi na wystający z dna jeziora kawałek drewna. Uznawał to dotychczas za korzeń lub zatopioną w jeziorze kłodę. Jak sam relacjonuje, pod koniec listopada ubiegłego roku coś go „tknęło” i postanowił bliżej przyjrzeć się intrygującemu znalezisku. Już przy pierwszym kontakcie z drewnianym elementem stwierdził, że ma do czynienia z czymś wyjątkowym. Próbował wydostać wrak na powierzchnię, jednak jego starania powstrzymała zima.

Sprawa została zgłoszona do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Monitoruje ją także Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Według relacji Marty Świtaj z Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, to właśnie naukowcy z tej ostatniej jednostki stwierdzą, czy łódź rzeczywiście pochodzi z X wieku. Dokumenty w tej sprawie zostały już przekazane Instytutowi.

Wstępne oględziny wykazały, że łódź znajduje się na ponad 8 metrach głębokości i ma około 6 metrów długości.

To nie pierwsze tego typu znalezisko w Polsce. W tym samym czasie odnaleziono podobny wrak w Jeziorze Lednickim, a w 2008 roku w Odrze.

Źródło Informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.