Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Odkopano średniowieczną drogę na Śląsku

fot.domena publiczna Prace archeologiczne w Kędzierzynie-Koźlu ciągle trwają.

Podczas prac kanalizacyjnych w centrum Kędzierzyna-Koźla odkryto drewniany fragment nawierzchni drogi. Prace i badania wciąż trwają, jest spora szansa, że pod ziemią skrywa się jeszcze więcej…

Podczas wykopów na ulicy Limanowskiego, w ścisłym historycznym centrum Koźla, budowlańcy natrafili na drewniane warstwy, które najprawdopodobniej pochodzą ze średniowiecznej drogi przechodzącej przez miasto. Pobrano z nich próbki, dokładne dane dotyczące czasu powstania tej nawierzchni powinny pojawić się już pod koniec kwietnia. Prace budowlane są kontynuowane pod nadzorem archeologicznym, możemy więc spodziewać się dalszych odkryć.

Koźle, obecnie dzielnica Kędzierzyna-Koźla, jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Wspomina o nim już piszący na początku XII wieku Gall Anonim, a prawa miejskie otrzymało w 1281 roku. W tym nadodrzańskim grodzie krzyżowały się szlaki handlowe – z Opawy do Wrocławia i z Pragi do Krakowa. Obecna ulica Limanowskiego biegnie w południowej części średniowiecznego grodu, w okolicach wjazdu od strony Opawy.

To kolejne takie odkrycie na Śląsku po tym, jak w 2011 roku odkopano w nieodległych Gliwicach fragment XIV-wiecznej drogi. To wydarzenie zapoczątkowało kompleksowe badania starówki tego niewiele młodszego od Koźla miasta. Oprócz drewnianej nawierzchni znaleziono m.in. fragment rynsztoka, miejską fosę, część murów obronnych i fundamenty Białej Bramy, której lokalizacja nie była dotąd znana. Odkopano też wiele przedmiotów codziennego użytku, jak naczynia, lichtarze i narzędzia ogrodnicze.

Źródła informacji:

  1. Agnieszka Pospiszyl, Średniowieczną drogę odkryto w Kędzierzynie-Koźlu, strona Radio Opole.
  2. Oficjalna strona Kędzierzyna-Koźla.
  3. Gliwice/Najważniejsze odkrycia archeologiczne na wystawie, serwis Nauka w Polsce.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.