Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy historycy otrzymali właśnie zupełnie nowe narzędzie do badania dziejów Europy? Ci naukowcy twierdzą, że tak

Stara drewniana konstrukcja dachu (fot. inkflo, lic. CC0)

fot.inkflo, lic. CC0 Stara drewniana konstrukcja dachu (fot. inkflo, lic. CC0)

Grupa kilkunastu naukowców z różnych dziedzin postanowiła przebadać aktywność budowniczych w Europie na podstawie używanego przez nich drewna. Co to ma wspólnego z cenami żywności i wybuchami zarazy? Jak się okazuje, bardzo wiele.

W czternastym wieku miał miejsce dramatyczny spadek populacji zamieszkującej Europę. Dotychczas wiązano go z dwiema głównymi przyczynami. Pierwszą z nich był Wielki Głód, największa klęska głodu w ubiegłym milenium, która dotknęła kontynent w latach 1315-1322, pociągając za sobą miliony ofiar i upadek cywilizacji. Jako drugą podawano Czarną Śmierć, plagę zarazy pustoszącą Europę w latach 1346-1353. Jak jednak tłumaczą autorzy artykułu „Linking European building activity with plague history”, opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Archaeological Science”, z najnowszych badań wynika, że kontynent był w głębokim kryzysie już wcześniej.

Naukowcy zrekonstruowali historię aktywności budowniczych w Europie od połowy trzynastego do końca siedemnastego stulecia. Wnioski wyciągnęli na podstawie szczegółowych analiz 50 000 kawałków drewna. Dzięki precyzyjnemu datowaniu tych próbek mogli udowodnić między innymi to, że tak zwany kryzys późnego średniowiecza trwał już w 1300 roku, czyli kilkanaście lat przed wielką klęską głodu. Doszło wówczas do dramatycznego spadku ilości budowanych obiektów.

Kiedy ścięto to drzewo?

Badacze wyjaśniają, że analiza precyzyjnie określanych z pomocą dendrochronologii dat wyrębu drewna konstrukcyjnego to nowe i ważne narzędzie. Co więcej, jest ono niezależne od źródeł pisanych i innych znalezisk archeologicznych. Jednocześnie fluktuacja aktywności w dziedzinie budownictwa jest wyraźnie związana ze zmianami demograficznymi, ekonomicznymi i społecznymi w historii.

Stary mur z drewna i gliny (lic. CC0)

Stary mur z drewna i gliny (lic. CC0)

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.