Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Najmniej popularny polski władca na XIX-wiecznej litografii.

Najmniej popularny polski władca na XIX-wiecznej litografii.

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje.

Posiłkując się danymi wyszukiwarki Google przedstawiliśmy już listę dwudziestu ośmiu najpopularniejszych polskich władców (kliknij tutaj, aby przeczytać tamto zestawienie). Znajdują się na niej dynaści, o których informacji szukamy niemal codziennie, ale nie tylko oni. Stawkę zamykają postacie ponad dziesięć razy mniej popularne od lidera zestawienia. To jednak wciąż nie jest pełen ranking.

Są królowie i książęta, którzy dosłownie nikogo nie interesują. Wiadomości na ich temat Polacy szukają kilkadziesiąt razy rzadziej, niż o Kazimierzu Wielkim czy Bolesławie Chrobrym. Kto konkretnie zamyka ranking?

Dla czytelności danych w tej części zestawienia zdecydowaliśmy się uwzględnić wyłącznie władców zwierzchnich Polski: z wykluczeniem książąt dzielnicowych. Tym ostatnim poświęcimy jeszcze osobny materiał.

Zachowaliśmy ten sam punkt odniesienia, co w pierwszej części zestawienia. W nawiasach podajemy więc popularność danej postaci w porównaniu do Kazimierza Wielkiego. Z uwagi na fragmentaryczność danych (im mniej wyszukań, tym trudniej o analizę), wyniki opracowaliśmy, zestawiając je nie tylko z liderami zestawienia, ale też: pomiędzy sobą. W efekcie udało nam się ułożyć władców w kolejności i przy oznaczeniu nawet drobnych zmian w liczbie wyszukań.

Zestawienie wykresu popularności Kazimierza Wielkiego oraz trzech najrzadziej wyszukiwanych w Google'u polskich władców. Dane 12-miesięczne.

Zestawienie wykresu popularności Kazimierza Wielkiego oraz trzech najrzadziej wyszukiwanych w Google’u polskich władców. Dane 12-miesięczne.

Komentarze (2)

  1. pfg Odpowiedz

    Aleksander Jagiellończyk jest jedynym królem Polski pochowanym w Wilnie i bratem patrona Litwy, św. Kazimierza. Nic dziwnego, że Litwini się nim interesują.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.