Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.

Popularność – dawniej liczona nakładami gazet i książek czy oglądalnością programów telewizyjnych – dzisiaj w coraz większym stopniu sprowadza się do „googlowalności”. Popularne są te zjawiska, miejsca czy postacie, o których najczęściej szukamy informacji w internecie.

Czołowa globalna wyszukiwarka, Google na świecie ma udział w rynku na poziomie 78%. W Polsce jest to jednak aż 97,5%. Jeśli więc szukamy czegoś w internecie, to robimy to właśnie przy użyciu Google’a. Narzędzie to nie udostępnia wprawdzie szczegółowych statystyk zachowania użytkowników, posiada jednak funkcję „Trendy”. Przy jej użyciu każdy może przeanalizować popularność dowolnego hasła w wybranym odcinku czasowym i w określonym kraju. Przede wszystkim jednak „Trendy” pozwalają porównywać popularność różnych wyszukań. I poprzez ich zestawienie poznać co mniej, a co bardziej interesuje internautów.

Przykładowo dzięki „Trendom” można łatwo ustalić, że w ostatnich pięciu latach mieszkańcy Polski 3,5 razy częściej szukali informacji o piosenkarce Dodzie, niż o słynnej fizyczce Marii Skłodowskiej-Curie. Laureatka nagrody Nobla tylko raz prześcignęła celebrytkę: w marcu 2017 roku, gdy w kinach puszczano poświęcony jej życiu film fabularny.

Doda czy Skłodowska-Curie? Piosenkarka na niebiesko, fizyczka na czerwono.

Doda czy Skłodowska-Curie? Piosenkarka na niebiesko, fizyczka na czerwono.

„Trendy” tak samo pozwalają porównać popularność poszczególnych władców Polski. Sprawdziliśmy przy ich użyciu wszystkich polskich królów, a także najważniejszych władców dzielnicowych i niekoronowanych. Rezultaty w wielu punktach są zaskakujące.

Dane dla wszystkich królów pobraliśmy z ostatnich dwunastu miesięcy. Ograniczyliśmy zakres analizy wyłącznie do wyszukań dokonywanych w Polsce. Za punkt odniesienia, a więc rekord z którym porównywaliśmy wszystkie inne, przyjęliśmy tego króla, który według Google’a budzi największe zainteresowanie.

Dane przeliczyliśmy tak, by ukazać je w skali procentowej. Postać zajmująca pierwsze miejsce cieszy się więc według naszego rankingu popularnością 100-procentową. A wszystkie kolejne – odpowiednio niższą, obliczoną w odniesieniu do niej. W efekcie łatwo sprawdzić kto jest dwa, kto trzy, a kto dziesięć razy mniej popularny od zwycięzcy.

Tyle metodologii, czas na konkrety. Kto w takim razie najbardziej ze wszystkich władców interesuje Polaków?

Komentarze (9)

 1. Respen Odpowiedz

  Jadwiga jest częściej wyszukiwania niż Jagiełło po wydaniu dodatku do gry Civilization, gdzie można nią zagrać.

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   A dlaczego pyta Pan o Jadwigę Andegaweńską, ale o Annę Jagiellonkę już nie? Obie były koronowane na królów. I w żadnym z tych przypadków nie wiązało się to z przekazaniem im samodzielnej władzy. Był to akt mający na celu wzmocnienie pozycji politycznej określonych stronnictw dworskich – samej Jadwigi, w krótkim okresie gdy była jedynym władcą, jeszcze przed ślubem z Jagiełłą, nikt do decydowania o sprawach kraju nie dopuszczał. Tym bardziej nie liczono się z pozycją króla Anny Jagiellonki.

   Najprędzej w takim zestawieniu powinna znaleźć się Elżbieta Łokietkówna – jedyna kobieta w polskich dziejach, która rzeczywiście samodzielnie rządziła krajem. Ale o nią dziwnym trafem nikt nie pyta….

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Ada Ogonowska: Bardzo dziękujemy w imieniu autora oraz całej Redakcji. Pozdrawiamy :)

 2. Karolcia Odpowiedz

  Dodam kilka słów prawdy:
  Wasza strona internetowa jest po prostu wspaniała. W zakresie historii nie ma lepszej. Wogóle jest bardzo trudno znaleźć lepszy magazyn/blog w Googlach. Proszę się nie przejmować tymi zjadliwymi komentarzami . Pozdrawiam serdecznie cały wasz zespół. I tak jak mówiłam ta strona jest najlepsza wręcz i-de-a-lna.:-):-):-)

 3. Piotr Odpowiedz

  Cofnijcie się w historii wstecz a znajdziecie wielu polskich bardziej sławnych i potężniejszych królów którzy np. wyrzynali w pień legiony barbarzyńskiego ludu rzymskiego.
  Król Awiłło Leszek to był dopiero król i inni przed i po nim . W nieskończoność skracacie historię o tysiące lat .

 4. Anonim Odpowiedz

  Brakuje też chociaż małej wzmianki na temat „największego kozaka na Dolnym Śląsku” – który jako pierwszy rozpropagował turnieje rycerskie, wprowadził do literatury epos rycerski, natomiast z ” całą resztą ” trochę gorzej. Niemniej jednak znajduje się w „Poczcie królów i książąt Polski” _ Bolesław Rogatka ( Plwacz, Cudaczny)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.