Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Walki o Clos du Doubs (18–19 czerwca 1940)

Widok na most na rzece Doubs.

fot.Хрюша/CC BY-SA 3.0 Widok na most na rzece Doubs.

Walki o Clos du Doubs (18–19 czerwca 1940) – starcie wojsk polsko-francuskich i hitlerowskich w czasie bitwy o Francję.

Po zajęciu przez nieprzyjaciela Besançon i odcięciu dalszego odwrotu na południe, wycofująca się z rejonu Belfortu 2 Dywizja Strzelców Pieszych (dowódca – generał dywizji Bronisław Prugar-Ketling) wchodząca w skład francuskiego 45 Korpusu Armijnego zajęła pozycje obronne na wzgórzach Clos du Doubs, w rejonie miejscowości St.-Hippolyte i Maîche, położonych w południowej Alzacji, na pograniczu francusko-szwajcarskim, w zakolu rzeki Doubs.

18 czerwca jednostki niemieckiego XXXIX Korpusu Pancernego z Grupy Pancernej „Guderian” (dowódca – generał Heinz Guderian) zaatakowały od zachodu stanowiska polskie, co zmusiło 2 Dywizję Strzelców Pieszych do opuszczenia rejonu Maîche w nocy z 18 na 19 czerwca. Następnego dnia wojska Guderiana kontynuowały ataki, nie zdołały jednak przełamać polskiej obrony, opartej obu skrzydłami o granicę francusko – szwajcarską. Mimo to generał Prugar-Ketling, orientując się w beznadziejnym położeniu Dywizji, 19 czerwca wydał rozkaz wycofania się na teren Szwajcarii. Rankiem 20 czerwca oddziały polskie oraz francuskie jednostki 45 Korpusu Armijnego przekroczyły granicę i zostały internowane przez władze szwajcarskie.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Polskie bitwy na froncie zachodnim. Obrona Francji i Wielkiej Brytanii: