Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Lagarde (17–18 czerwca 1940)

Pomnik upamiętniający polskich grenadierów w Lagarde.

fot.Mairie Lagarde/lic. CC BY 4.0 Pomnik upamiętniający polskich grenadierów w Lagarde.

Bitwa pod Lagarde (17–18 czerwca 1940) – bitwa stoczona przez polską Dywizję Grenadierów we Francji w trakcie II wojny światowej.

17 czerwca wchodząca w skład francuskiego 20 Korpusu Armijnego 1 Dywizja Grenadierów (dowódca – generał brygady Bronisław Duch), która wycofywała się z pozycji na Linii Maginota na południe, osiągnęła linię Kanału Marna–Ren (Lotaryngia) i otrzymała zadanie jej obrony w rejonie miejscowości Lagarde, wspólnie z innymi jednostkami francuskimi. Po kilku nieudanych natarciach siłami 12, 24 i 30 Korpusu Armijnego, 18 czerwca rano Niemcy przełamali opór Francuzów na odcinku lewego sąsiada 1 Dywizji Grenadierów (52 Dywizja Piechoty), po południu natomiast sforsowali Kanał na prawo od pozycji polskich.

Zagrożona okrążeniem Dywizja postanowiła wycofać się nieco na południe i tam zorganizować nową linię obrony, jednakże jeszcze 18 czerwca wieczorem otrzymała z dowództwa 20 Korpusu Armijnego rozkaz odejścia w rejon Baccaratu na odpoczynek.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Polskie bitwy na froncie zachodnim. Obrona Francji i Wielkiej Brytanii: