Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Montbard (16–17 czerwca 1940)

Renault R-35- czołg będący na wyposażeniu 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

fot.Bukvoed/lic. CC BY 2.5 Renault R-35- czołg będący na wyposażeniu 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Bitwa pod Montbard (16–17 czerwca 1940) – jedna z bitew kampanii francuskiej.

16 czerwca wycofująca się z rejonu Troyes (Burgundia) na południe 10 Brygada Kawalerii Pancernej (dowódca – generał Stanisław Maczek) otrzymała rozkaz uchwycenia mostów na Kanale Burgundzkim w celu umożliwienia przeprawy francuskiej 235 Dywizji Piechoty w kierunku zachodnim. W nocnym ataku z 16 na 17 czerwca rozbiła ona batalion 66 pułku niemieckiej 13 Dywizji Zmotoryzowanej wchodzący w skład 16 Korpusu Pancernego z Grupy Pancernej „Kleist” (dowódca – feldmarszałek Ewald von Kleist) i zajęła opanowany uprzednio przez Niemców Montbard. Nie zdołała jednak przejąć kontroli nad mostami.

Rankiem 17 czerwca, pod wpływem wiadomości, że dywizja francuska zrezygnowała z przeprawy i skierowała się na południe wzdłuż prawego brzegu Kanału, 10 Brygada Kawalerii Pancernej wycofała się z miasta i rozpoczęła odwrót na południowy wschód w kierunku Dijon. Okrążona jeszcze tego samego dnia pod Is-sur-Tille, rozproszyła się 18 czerwca na rozkaz swego dowództwa.

Autor hasła:

Dr hab. Zdzisław Zblewski – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Wykładowca Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu dziejów Polski Ludowej i ruchów opozycyjnych tego okresu. Autor takich prac jak „Między wolną Polską a siedemnastą republiką” czy „Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Polskie bitwy na froncie zachodnim. Obrona Francji i Wielkiej Brytanii: