Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Marcinkowicami (6 grudnia 1914)

Legiony Polskie w Marcinkowicach

fot.domena publiczna Legiony Polskie w Marcinkowicach

Bitwa pod Marcinkowicami (6 grudnia 1914) – bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich stoczona podczas pierwszej wojny światowej.

I Brygada Legionów Polskich (około tysiąca ludzi, 12 armat), działając podczas „kampanii podhalańskiej” w składzie austriackiej grupy gen. Bissingena, wzięła udział w natarciu na Nowy Sącz. W czasie tej operacji legioniści Piłsudskiego, zamierzającego nagłym atakiem zająć słabo tylko – jak sądził – bronione miasto, w pobliżu wsi Marcinkowice (powiat nowosądecki) natknęli się na znaczne siły rosyjskiej piechoty. Gdy jej ugrupowania nie udało się przełamać walką, nastąpił wymuszony odwrót. W boju pod Marcinkowicami I Brygada straciła 58 zabitych, rannych i zaginionych.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

I wojna światowa. Bitwy Legionów Polskich w październiku i listopadzie 1914 roku: