Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Limanową (24 listopada 1914)

Limanowa, początek lat 20.

fot.domena publiczna Limanowa, początek lat 20.

bitwa pod Limanową, bitwa na przełęczy Chyszówki (24 listopada 1914) – bitwa z udziałem żołnierzy Legionów Polskich stoczona podczas pierwszej wojny światowej.

II i III baon I Brygady Legionów Polskich, rozpoczynając zimową kampanię na Podhalu, stoczyły bój w powiecie limanowskim z oddziałami dywizji gen. Władimira Dragomirowa. Dzięki nocnemu marszowi w trudnym górzystym terenie legionistom udało się zaskoczyć i wziąć do niewoli niemal cały szwadron rosyjskiej kawalerii.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

I wojna światowa. Bitwy Legionów Polskich w październiku i listopadzie 1914 roku: