Bitwa pod Chocimiem (9–11 listopada 1673) – bitwa stoczona między wojskami Rzeczypospolitej i Turcji w ramach wojny polsko-tureckiej z lat 1672–1676.
Uchylenie się Rzeczypospolitej od ratyfikacji traktatu buczackiego, pozbawiającego Rzeczpospolitą Kamieńca Podolskiego, przedłużyło wojnę z Turcją. Hetman wielki koronny Jan Sobieski na czele 52-tysięcznych wojsk, w połowie piechoty, w połowie jazdy, podążył pod Chocim (Chotin), w którym zamknęła się licząca ok. 30 tys. ludzi armia turecka pod wodzą bejlerbeja sylistryjskiego Husejna-baszy. Sobieski, widząc, że Turcy nie zamierzają stoczyć bitwy przed obozem, uszykował swoje wojsko do szturmu. Jednocześnie polska artyleria przez całą noc z 10 na 11 listopada prowadziła ogień, zmuszając Turków do ciągłej gotowości.
Rankiem 11 listopada polska piechota natarła na przerzedzone skutkiem zimna szeregi tureckie. Okopy zostały szybko zdobyte, co umożliwiło przygotowanie przejścia dla jazdy. Mimo tureckich kontrataków, szarża husarii Stanisława Jana Jabłonowskiego, a także uderzenie z lewego skrzydła jazdy hetmanów litewskich: wielkiego, Michała Kazimierza Paca i polnego, Michała Radziwiłła, przesądziły o losie bitwy. Obóz został zdobyty, a klęski Turków dopełniło załamanie się mostu na Dniestrze i odcięcie drogi ucieczki. W ręce polskie wpadł cały obóz turecki z bogatą zdobyczą.
Autor hasła:
Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Dowiedz się więcej o bitwie pod Chocimiem:
Nowożytność | 19.11.2017 | Autor:
Najważniejsze fakty o husarii. Co każdy powinien wiedzieć o słynnej polskiej jeździe?
Czy husaria powstała w Polsce? Czy husarze zawsze zwyciężali? Jak uskrzydleni jeźdźcy radzili sobie w starciu z wojskami kozackimi a jak z Turkami? Jakie bitwy przyniosły husarii największą sławę? I kiedy zdecydowano o rozwiązaniu legendarnej formacji?
Artykuły poświęcone bitwie pod Chocimiem z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
historia obrazkowa | 17.01.2019 | Autor:
Ciekawostki na temat husarii, o których nie uczyli Cię w szkole
Husaria przez 200 lat broniła Rzeczpospolitej. To jej mordercza skuteczność decydowała o najwspanialszych polskich zwycięstwach. Wrogowie się jej panicznie bali, sojusznicy podziwiali. Wiele razy stawiała czoła nawet kilkunastokrotnie liczniejszemu przeciwnikowi. A czy wiedzieliście, że…
artykuł | 07.05.2017 | Autor:
Nasi górą. Pięć bitew, w których spuściliśmy łomot Turkom
Polacy z pełną powagą traktowali rolę obrońców przedmurza chrześcijaństwa. Zamiast wspominać Warnę i inne porażki, warto powiedzieć o triumfalnych potyczkach. Bo nasi przodkowie przynajmniej pięciokrotnie pokazali, że „Pohańca” można pobić. I to tak, by mu aż w pięty poszło.
Najważniejsze bitwy za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego:
-
Bitwa pod Bracławiem (26 sierpnia 1671)
-
Oblężenie Kamieńca Podolskiego (18 sierpnia – 3 września 1672)
-
Bitwa pod Narolem (6 października 1672)
-
Bitwa pod Niemirowem (8 października 1672)
-
Bitwa pod Komarnem (9 października 1672)
-
Bitwa pod Chocimiem (9–11 listopada 1673)