Bitwa pod Brdowem (29 kwietnia 1863) – w bitwie powstańcy styczniowi starli się z armią rosyjską.
Organizowany przez pułkownika Leona Younga de Blankenheim w lasach ossowskich na Kujawach oddział złożony z 500 powstańców, głównie z Poznańskiego, został zaskoczony przez zgrupowanie wojsk rosyjskich generała Kostandy w sile 5 rot piechoty, 75 huzarów i kozaków oraz 2 działa. Dzielny opór powstańców rażonych ogniem kartaczy i salwami karabinów załamał się po śmierci kolejnych dowódców. Polacy okupili starcie przeszło 50 poległymi i 68 rannymi. Reszta poszła w rozsypkę lub dostała się do niewoli. Odsiecz Alojzego Seyfrieda, która mogła zmienić losy bitwy, była zbyt słaba i spóźniona. On sam oddany został pod sąd polowy.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Powstanie styczniowe. Bitwy w kwietniu 1863 roku:
-
Bitwa pod Borowymi Młynami (16 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Jedlnią (20 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Gnietynami (21 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Kluskami (22 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Józefowem (24 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Nową Wsią (26 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Brdowem (29 kwietnia 1863)
-
Bitwa pod Pyzdrami (29 kwietnia 1863)