Bitwa pod Białką (1 lutego 1863) – starcie zbrojne pomiędzy powstańcami styczniowymi a armią rosyjską.
Starcie partii powstańczej Romana Rogińskiego ze zgrupowaniem wojsk rosyjskich generała Nostitza, złożonym z 7 rot piechoty, kozaków i artylerii, nastąpiło pod Białką na Podlasiu. Rogiński, uprzedzając spodziewany atak, uderzył nocą na obozujących Rosjan. Zaskoczeni natarciem kosynierów oraz jazdy powstańczej wpadli początkowo w panikę, szukając schronienia w pobliskim lesie. Jednak przewaga liczebna i użycie artylerii wpłynęło na ostateczny przebieg walki. Powstańcy wycofali się w stronę Janowa. Straty Rosjan wyniosły 25 zabitych i 23 zaginionych, 2 oficerów wzięto do niewoli. Polaków poległo 11, kilku – w tym dowódca – odniosło rany.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Powstanie styczniowe. Bitwy w lutym 1863 roku:
-
Bitwa pod Białką (1 lutego 1863)
-
Bitwa pod Węgrowem (3 lutego 1863)
-
Bitwa pod Krzywosądzem (12 lutego 1863)
-
Bitwa pod Świętym Krzyżem (12 lutego 1863)
-
Bitwa pod Miechowem (17 lutego 1863)
-
Bitwa pod Rudką (17 lutego 1863)
-
Bitwa pod Nową Wsią (21 lutego 1863)
-
Bitwa pod Małogoszczem (24 lutego 1863)