Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko. Film „Kos” trafi do kin w 2023 roku

fot.Łukasz Bąk Jacek Braciak zagra Tadeusza Kościuszkę

W 2023 roku na ekrany polskich kin trafi film „Kos” w reżyserii Pawła Maślona. Na planie już pracuje czołówka polskich aktorów. Są wśród nich m.in. Jacek Braciak, Robert Więckiewicz czy Agnieszka Grochowska.

„Kos” nie będzie filmem historycznym. Jak podkreślają jego twórcy, akcja będzie się toczyć w końcowych latach XVIII wieku, będą postacie historyczne, ale według odtwórcy roli Tadeusza Kościuszki – Jacka Braciaka – „będzie to wariacja na podstawie historii”. Reżyser (Paweł Maślona) oraz autor scenariusza – Michał Zieliński – dodają, że „Kos” to western kościuszkowski.

Scenariusz Zielińskiego został nagrodzony w konkursie scenariuszowym Script Pro 2020. Producentami są: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film oraz Daniel Baur z niemieckiej grupy K5 International, odpowiedzialnej także za międzynarodową dystrybucję filmu. „Kos” to również pierwsza kinowa koprodukcja platformy streamingowej Viaplay w Polsce.

Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz)

W filmie, oprócz wspomnianego Braciaka, wystąpią m.in. Bartosz Bielenia, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, Matylda Giegżno oraz Jason Mitchell.

Czytaj też: Bestia z Gévaudan nowy film na naszym kanale YouTube

Fabuła „Kosa”

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Czytaj też: „ORP Orzeł. Ostatni patrol” – powstaje film o legendarnym okręcie podwodnym

Źródła:

  1. Porycka, Western kościuszkowski, czyli „Kos” w reż. Pawła Maślony w kinach w 2023 r., PAP, 2 czerwca 2022 r.
  2. Gersz, Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko. Oto pierwsze zdjęcia z filmu „Kos” w gwiazdorskiej obsadzie, natemat.pl, 30 czerwca 2022 r.

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.