Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

„ORP Orzeł. Ostatni patrol” – powstaje film o legendarnym okręcie podwodnym

fot.materiały producenta/http://aurafilms.pl/pl/orporzel/ Film trafi do kin w tym roku

W październiku 2022 roku do kin trafi film „Orzeł. Ostatni patrol”, prezentujący losy legendarnego okrętu podwodnego z II wojny światowej.

O czym będzie ten film? Na stronie internetowej producenta Aura Films czytamy:

„Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To co wydarzy się w kolejnych dniach przejdzie do historii i napisze legendę najsłynniejszego z polskich okrętów.”

Doborowa obsada

Film trafi do kin w październiku tego roku. Reżyserem jest Jacek Bławut, zdobywca prestiżowych nagród, chociażby za „Wirtualną wojnę” czy „Jeszcze nie wieczrór”. Za zdjęcia odpowiada Jolanta Dylewska, a za scenografię – Marcelina Początek-Kunikowska. Losy „Orła” powstaną w koprodukcji z: TVP S.A., WFDiF, Gdyńskim Centrum Filmowym, Produkcją Filmów Jacek Bławut. Dodatkowe fundusze wyłożył Polski Instytut Sztuki Filmowej.

fot.materiały producenta/http://aurafilms.pl/pl/orporzel/ Obsadę stanowi czołówka polskich aktorów m.in. Tomasz Ziętek czy Antoni Pawlicki

Wśród aktorów, którzy pracują na planie znajdują się m.in. Tomasz Ziętek, który zagra kapitana Jana Grudzińskiego, Antoni Pawlicki (jako podporucznik Marian Mokrski), Tomasz Schuchardt (jako porucznik Florian Roszak „Trzonek”). Zdjęcia powstały m.in. na Morzu Bałtyckim. Warto również zaznaczyć, że producent utworzył profile w social media, na których na bieżąco zamieszczane są wpisy poświęcone filmowi.

Czytaj też: Polska flotylla na Obie. Nasze okręty w walce z bolszewikami

Krótka historia „Orła”

ORP „Orzeł” został zwodowany 14 sierpnia 1936 roku w holenderskiej stoczni De Schelde, a do służby wszedł 2 lutego 1939 roku. Miał klasyczny układ i został wyposażony w najnowszą technologię. Po przybyciu do Gdyni 10 lutego 1939 roku łódź wzięła udział w paradzie z okazji Święta Marynarki Wojennej. Przed rozpoczęciem wojny załoga cały czas spędzała w kampaniach wojskowych, co pozwoliło zdobyć niezbędne doświadczenie w obsłudze okrętu.

fot.domena publiczna ORP „Orzeł” po raz pierwszy wpływa do Gdyni.

Po rozpoczęciu II wojny światowej „Orzeł” brał czynny udział w operacjach wojskowych. Na ostatni patrol na Morze Północne „Orzeł” wypłynął z Rosyth 23 maja 1940 roku o godz. 23.00. 11 czerwca 1940 roku, ze względu na ciągnący się brak kontaktu z załogą, wydano komunikat:

„Z powodu braku jakichkolwiek wiadomości i niepowrócenia z patrolu w określonym terminie – okręt podwodny Rzeczypospolitej Polskiej »Orzeł« uważać należy za stracony.”

Premierę filmu „ORP Orzeł. Ostatni patrol” zaplanowano na październik tego roku.

Źródła:

  1. http://aurafilms.pl/pl/orporzel/ (dostęp: 14.06.2022 r.)
  2. https://www.facebook.com/orzelfilm/?ref=page_internal (dostęp: 14.06.2022 r.)

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.