Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie! Górnicy znaleźli idealnie zmumifikowane ciało mamuta włochatego

fot.Government of Yukon Jest to ważne odkrycie dla społeczności Trʼondëk Hwëchʼin i rządu Jukonu. W okolicach znajdują się słynne skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej

We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal kompletne, zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Samiczka otrzymała imię Nun cho ga, co w języku Hän oznacza „duże zwierzę”.

Górnicy pracujący nad potokiem Eureka Creek odkryli zamarzniętego mamuta włochatego podczas kopania w wiecznej zmarzlinie. Jest to ważne odkrycie dla społeczności Trʼondëk Hwëchʼin i rządu Jukonu. W okolicach znajdują się słynne skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej, lecz zmumifikowane szczątki ze skórą i włosami odkrywane są niezwykle rzadko. Nun cho ga jest najbardziej kompletnym zmumifikowanym mamutem znalezionym dotychczas w Ameryce Północnej. Doskonale zachowanym – ze skórą, na której widać nawet włosy.

Szacuje się, że ciele zamarzło podczas epoki lodowcowej, ponad 30 000 lat temu

Będąc paleontologiem epoki lodowcowej jednym z moich największych marzeń w życiu było stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. Dziś to się spełniło. Nun cho ga jest piękna i jest jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt z epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Nie mogę się doczekać, by poznać ją bliżej – mówił po odkryciu dr Grant Zazula.

Czytaj też: Człowiek jest największym szkodnikiem w historii. Zobacz gatunki, które zniknęły przez niego

Najlepiej zachowany okaz

Szacuje się, że ciele zamarzło podczas epoki lodowcowej, ponad 30 000 lat temu. Prawdopodobnie samiczka przemierzała Jukon wraz z innymi zwierzętami.

Samiczka otrzymała imię Nun cho ga, co w języku Hän oznacza „duże zwierzę”.

Minister kultury i turystki Ranj Pillai:

– Jukon zawsze był znanym na arenie międzynarodowej liderem w badaniach nad epoką lodowcową i Beringią. Cieszymy się z tego znaczącego odkrycia!

Dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Górników Klondike Placer, Brooke Rudolf, podkreśla, że wielką rolę w odkryciu, jak i utrzymaniu wyjątkowości Trʼondëk Hwëchʼin mają grónicy.

„Stowarzyszenie górników Klondike Placer Miners’ Association jest zachwycone tym niezwykłym odkryciem. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z odpowiedzialnymi górnikami odkrywkowymi, takimi jak rodzina McCaughan, którzy dzięki swojej pracy regularnie przyczyniają się do zachowania paleontologicznego Jukonu.” – napisał Rudolf w oświadczeniu.

Inne podobne odkrycia miały miejsce na Alasce, gdzie w 1948 roku znaleziono niepełne ciało mamuta o imieniu Effie. W 2007 roku na Syberii znaleziono liczącą 42 tys. lat mumię niemowlęcia mamuta włochatego, nazwanego Lyuba. Nun cho ga jest mniej więcej tej samej wielkości co Lyuba – czytamy w komunikacie prasowym.

. Jest to ważne odkrycie dla społeczności Trʼondëk Hwëchʼin i rządu Jukonu. W okolicach znajdują się słynne skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej

Mamuty włochate, często nazywane „właściwymi”, to wymarły gatunek trąbowca. Ich charakterystycznymi cechami były gęsta sierść i długie, blisko 5-metrowe ciosy. Przyjmuje się, że na Ziemi pojawiły się około 250 tys. lat temu i bardzo szybko rozprzestrzeniły się w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej. Były wielkimi zwierzętami, osiągały od 2,5 do 3,4 m wysokości i ważyły od 4 do 6 ton. Według różnych źródeł wyginęły około 10 tys. lat temu.

Czytaj też: Czy w Polsce żyły dinozaury?

Źródło:

  1. Mummified baby woolly mammoth found by gold miner in the Klondike w: https://yukon.ca/en/news/mummified-baby-woolly-mammoth-found-gold-miner-klondike [dostęp: 27.06,2022 r.]

 

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.