W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2000 lat
Okazuje się, że jeden z najnowszych i najbardziej efektownych budynków Londynu, szklany drapacz chmur znany jako The Shard, dzieli przestrzeń z jednym z najstarszych ukrytych skarbów miasta: prawie idealnie zachowaną, liczącą 2000 lat rzymską mozaiką, którą niedawno odkryto.
Na początku tego miesiąca, podczas wykopalisk prowadzonych w miejscu przygotowywanym do prac budowlanych, archeolodzy z Muzeum Archeologii Londyńskiej (MOLA) dokonali odkrycia rzymskiej mozaiki. Zespół uważa, że jest dobrze zachowana. Miała zdobić podłogi jadalni.
Sophie Jackson, dyrektor ds. usług deweloperskich MOLA:
– To naprawdę wyjątkowe znalezisko. Duże rzymskie mozaiki nie były często budowane w Londynie ze względu na to, że jest to „zatłoczone” miasto. Tak duża mozaika w jednym pomieszczeniu – myślimy, że w jadalni – jest czymś niesamowitym. I do tego wygląda ładnie.
Zgodnie z komunikatem prasowym MOLA, odkrycie to jest największą rzymską mozaiką odkrytą w Londynie od co najmniej 50 lat.
Czytaj też: Mozaiki dowodem na odnalezienie starożytnego miasta we Francji
Miała cieszyć oko
Uważa się, że pierwotna struktura, w której znajdowała się mozaika, była rzymskim „mansio”, czyli „ekskluzywnym motelem oferującym zakwaterowanie, stajnie i jadalnie” – napisali archeolodzy w komunikacie prasowym. Wielkość domu i jego bogate wyposażenie sugerują, że był on przeznaczony dla „wysokiej rangi oficerów i ich gości”.
Mozaika składa się z dwóch paneli, z których większy pochodzi prawdopodobnie z końca II lub początku III wieku naszej ery. Panel jest ozdobiony „dużymi, kolorowymi kwiatami otoczonymi pasmami splatających się nitek” i węzłami Salomona, częstym motywem w starożytnych rzymskich mozaikach, zwykle przedstawianym jako dwa zapętlone owale. Mniejszy panel również jest ozdobiony węzłami, a także „stylizowany kwiatami” – czytamy w komunikacie prasowym.
Naukowcy zauważyli wielkie podobieństwo do wzoru na mozaice odkrytej w niemieckim Trewirze, ukazującą muzę z maską teatralną. Uczeni sugerują, że obie są dziełem „podróżujących rzymskich rzemieślników pracujących w Londynie”.
Wspomniany wcześniej Jackson twierdzi, że:
– Ludzie – w tym przypadku najprawdopodobniej mężczyźni – leżeli, opierając się na lewym ramieniu, jedli i patrzyli na południe, do większego pokoju, podziwiając mozaikę.
W pobliżu miejsca, w którym dokonano odkrycia, zespół znalazł też ślady „wystawnie” pomalowanych ścian, podłóg w stylu terrazzo, monet, biżuterii i zdobionych spinek do włosów z kości. Rzeczy te sugerują, że teren ten był zamieszkiwany przez zamożnych mieszkańców.
Chociaż przyszłość mozaiki nie jest jeszcze przesądzona, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że zostanie ona wystawiona na widok publiczny.
Źródła:
- https://edition.cnn.com/style/article/roman-mosaic-london-discovery-scli-scn-intl-gbr/index.html
- https://www.artnews.com/art-news/news/largest-roman-mosaic-london-found-50-years-1234620022/
Dodaj komentarz