Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najsłynniejszy kryptolog świata, za życia prześladowany za orientację seksualną, zostanie uhonorowany na banknocie

Alan Turing w latach 30.

fot.domena publiczna Alan Turing w latach 30.

Alan Turing przeszedł do historii jako prekursor komputerów i człowiek, dzięki któremu rozszyfrowano Enigmę. Jak poinformował w poniedziałek Bank Anglii ten genialny kryptolog i matematyk w 2021 roku zostanie „twarzą” banknotu 50-funtowego. To ukłon w stronę badacza, który w wyniku prześladowań za homoseksualizm popełnił samobójstwo.

Po latach prześladowań, a później milczenia, Alan Turing wreszcie doczekał się uhonorowania ze strony swojej ojczyzny – 65 lat po samobójczej śmierci, 7 czerwca 1954 roku.

Genialny naukowiec targnął się na swoje życie po tym, jak został skazany za homoseksualizm (oficjalnie oskarżono go o naruszenie moralności publicznej) na kurację hormonalną, prowadzącą do chemicznej kastracji (sam wybrał tę karę, mając w alternatywie więzienie).

Dopiero w 2009 roku brytyjski premier Gordon Brown przeprosił w imieniu rządu za niesprawiedliwe potraktowanie kryptologa, a królowa Elżbieta ułaskawiła go pośmiertnie cztery lata później. Teraz twarz Turinga zostanie uwieczniona na banknocie o nominale 50 funtów, który wejdzie do obiegu w 2021 roku.

Mark Carney, dyrektor Banku Anglii, podczas konferencji prasowej w Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze ogłosił, że z blisko tysiąca osobistości ze świata nauki, wybrano kandydaturę Alana Turinga, ponieważ „to olbrzym, na którego ramionach stoi dzisiaj wiele osób”. Jak mówił:

Alan Turing był niezwykłym matematykiem, którego praca ma ogromny wpływ na nasze życie. Ojciec informatyki i sztucznej inteligencji, bohater wojenny – Alan Turing i jego praca mają dalekosiężne i przełomowe skutki.

Muzealna replika bomby Turinga, dzięki której udało się rozszyfrować Enigmę.

fot.Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 Muzealna replika bomby Turinga, dzięki której udało się rozszyfrować Enigmę.

Co ciekawe, banknoty 50-funtowe są jednymi z najrzadziej używanych nominałów w Wielkiej Brytanii. Turing zastąpi na nich postaci Thomasa Newcomena oraz Jamesa Watta, wynalazców silników parowych. O zaszczytne miejsce na banknocie „rywalizowali” z nim m.in. Paul Dirac, Rosalind Franklin, William i Caroline Herschelowie, Ada Lovelace i Charles Babbage oraz Stephen Hawking.

Orientacja seksualna Turinga przeszkadzała nie tylko Brytyjczykom. Również Amerykanie woleli przemilczeć tę część historii genialnego kryptologa. Jego nekrolog ukazał się w „New York Timesie” dopiero miesiąc temu – w 65. rocznicę śmierci.

Możliwe dzięki pracom Turinga rozgryzienie mechanizmu działania Enigmy w czasie II wojny światowej ocaliło tysiące istnień. Również Polacy odegrali w tym sukcesie znaczną rolę. Jaki naprawdę był wkład naszych rodaków w złamanie kodów najsłynniejszej maszyny szyfrującej w dziejach?

Źródła informacji:

 1. Jakub Krupa, W. Brytania/ Wizerunek Alana Turinga na nowym banknocie 50-funtowym, PAP Nauka w Polsce (dostęp: 16.07.2019)
 2. Brandon Specktor, Nazi Code Breaker Alan Turing Just Got an Obituary in The New York Times — 65 Years After His Death, Live Science (dostęp: 16.07.2019).

Komentarze (5)

 1. Anonim Odpowiedz

  Jak mnie pamięć nie myli to Polacy pierwsi rozszyfrowali Enigmę . A nie ten . Jak zwykle rzetelność informacji na poziomie dna .

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Maria Procner Odpowiedz

   A gdzie jest napisane, że to Turing samodzielnie rozszyfrował? W artykule wspomniane jest, iż dzięki jego pracom było to możliwe, ba – jest nawet pokazana maszyna, którą opracował. Co więcej – wspominamy również o roli w tym Polaków.

 2. Binio Odpowiedz

  Cacy, cacy. Turing przejął wiedzę wypracowaną przez Polaków, ale do końca nie zrozumiał zasady matematycznej. Gdy Kriegsmarine zmieniła szyfr, Anglicy musieli słać posłańców z materiałami w Pireneje, gdzie Polacy rozpoczynając od „płacht Zygalskiego” od nowa ustalali parametry kodu. A ta „jego maszyna”, to przecież elektryczno-mechaniczna „bomba kryptologiczna” Polaków przerobiona na lampy elektronowe. Turing był zadifanym w sobie złodziejaszkiem, bez skrupułów kradnącym efekty cudzej pracy.

  • Anonim Odpowiedz

   Kolejny wszechwiedzący ‚prawdziwy Polak’, który wszędzie węszy spiski. Może jeszcze powoła się na IPN?

   • Binio Odpowiedz

    Jaki spisek? Wydymano was bez mydła i wysiłku, lumpenproletariacie, który dał sobie wcisnąć w odbyt cudzą interpretację historii, bo lenistwo umysłowe nie pozwala wam tematu ogarnąć. Nie ja twierdzę o brytyjskiej kradzieży, powtarzam słowa płk. Bertranda, francuskiego szefa deszyfrażu, który w 39. wraz z Turingiem dokumentację, instruktaż i maszyny odbierał. Do nauki cię nie zachęcam. Aż tak okrutny nie jestem’ Twoim przeznaczeniem jest ciemnota…

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.