Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najsłynniejszy kryptolog świata, za życia prześladowany za orientację seksualną, zostanie uhonorowany na banknocie

Alan Turing w latach 30.

fot.domena publiczna Alan Turing w latach 30.

Alan Turing przeszedł do historii jako prekursor komputerów i człowiek, dzięki któremu rozszyfrowano Enigmę. Jak poinformował w poniedziałek Bank Anglii ten genialny kryptolog i matematyk w 2021 roku zostanie „twarzą” banknotu 50-funtowego. To ukłon w stronę badacza, który w wyniku prześladowań za homoseksualizm popełnił samobójstwo.

Po latach prześladowań, a później milczenia, Alan Turing wreszcie doczekał się uhonorowania ze strony swojej ojczyzny – 65 lat po samobójczej śmierci, 7 czerwca 1954 roku.

Genialny naukowiec targnął się na swoje życie po tym, jak został skazany za homoseksualizm (oficjalnie oskarżono go o naruszenie moralności publicznej) na kurację hormonalną, prowadzącą do chemicznej kastracji (sam wybrał tę karę, mając w alternatywie więzienie).

Dopiero w 2009 roku brytyjski premier Gordon Brown przeprosił w imieniu rządu za niesprawiedliwe potraktowanie kryptologa, a królowa Elżbieta ułaskawiła go pośmiertnie cztery lata później. Teraz twarz Turinga zostanie uwieczniona na banknocie o nominale 50 funtów, który wejdzie do obiegu w 2021 roku.

Mark Carney, dyrektor Banku Anglii, podczas konferencji prasowej w Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze ogłosił, że z blisko tysiąca osobistości ze świata nauki, wybrano kandydaturę Alana Turinga, ponieważ „to olbrzym, na którego ramionach stoi dzisiaj wiele osób”. Jak mówił:

Alan Turing był niezwykłym matematykiem, którego praca ma ogromny wpływ na nasze życie. Ojciec informatyki i sztucznej inteligencji, bohater wojenny – Alan Turing i jego praca mają dalekosiężne i przełomowe skutki.

Muzealna replika bomby Turinga, dzięki której udało się rozszyfrować Enigmę.

fot.Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 Muzealna replika bomby Turinga, dzięki której udało się rozszyfrować Enigmę.

Co ciekawe, banknoty 50-funtowe są jednymi z najrzadziej używanych nominałów w Wielkiej Brytanii. Turing zastąpi na nich postaci Thomasa Newcomena oraz Jamesa Watta, wynalazców silników parowych. O zaszczytne miejsce na banknocie „rywalizowali” z nim m.in. Paul Dirac, Rosalind Franklin, William i Caroline Herschelowie, Ada Lovelace i Charles Babbage oraz Stephen Hawking.

Orientacja seksualna Turinga przeszkadzała nie tylko Brytyjczykom. Również Amerykanie woleli przemilczeć tę część historii genialnego kryptologa. Jego nekrolog ukazał się w „New York Timesie” dopiero miesiąc temu – w 65. rocznicę śmierci.

Możliwe dzięki pracom Turinga rozgryzienie mechanizmu działania Enigmy w czasie II wojny światowej ocaliło tysiące istnień. Również Polacy odegrali w tym sukcesie znaczną rolę. Jaki naprawdę był wkład naszych rodaków w złamanie kodów najsłynniejszej maszyny szyfrującej w dziejach?

Źródła informacji:

 1. Jakub Krupa, W. Brytania/ Wizerunek Alana Turinga na nowym banknocie 50-funtowym, PAP Nauka w Polsce (dostęp: 16.07.2019)
 2. Brandon Specktor, Nazi Code Breaker Alan Turing Just Got an Obituary in The New York Times — 65 Years After His Death, Live Science (dostęp: 16.07.2019).

Komentarze (8)

 1. Anonim Odpowiedz

  Jak mnie pamięć nie myli to Polacy pierwsi rozszyfrowali Enigmę . A nie ten . Jak zwykle rzetelność informacji na poziomie dna .

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Maria Procner Odpowiedz

   A gdzie jest napisane, że to Turing samodzielnie rozszyfrował? W artykule wspomniane jest, iż dzięki jego pracom było to możliwe, ba – jest nawet pokazana maszyna, którą opracował. Co więcej – wspominamy również o roli w tym Polaków.

   • historyk Odpowiedz

    Do@Członek redakcji
    Zobacz najpierw gdzie nie jest napisane, że to to Polacy pierwsi rozszyfrowali Enigmę. Brak informacji jest informacją, w ten sposób fałszuje się nie tylko informację, a ale też historię, która niesie informacje z przeszłości.

 2. Binio Odpowiedz

  Cacy, cacy. Turing przejął wiedzę wypracowaną przez Polaków, ale do końca nie zrozumiał zasady matematycznej. Gdy Kriegsmarine zmieniła szyfr, Anglicy musieli słać posłańców z materiałami w Pireneje, gdzie Polacy rozpoczynając od „płacht Zygalskiego” od nowa ustalali parametry kodu. A ta „jego maszyna”, to przecież elektryczno-mechaniczna „bomba kryptologiczna” Polaków przerobiona na lampy elektronowe. Turing był zadifanym w sobie złodziejaszkiem, bez skrupułów kradnącym efekty cudzej pracy.

  • Anonim Odpowiedz

   Kolejny wszechwiedzący ‚prawdziwy Polak’, który wszędzie węszy spiski. Może jeszcze powoła się na IPN?

   • Binio Odpowiedz

    Jaki spisek? Wydymano was bez mydła i wysiłku, lumpenproletariacie, który dał sobie wcisnąć w odbyt cudzą interpretację historii, bo lenistwo umysłowe nie pozwala wam tematu ogarnąć. Nie ja twierdzę o brytyjskiej kradzieży, powtarzam słowa płk. Bertranda, francuskiego szefa deszyfrażu, który w 39. wraz z Turingiem dokumentację, instruktaż i maszyny odbierał. Do nauki cię nie zachęcam. Aż tak okrutny nie jestem’ Twoim przeznaczeniem jest ciemnota…

 3. Anonim Odpowiedz

  Ale cyrk banda homofobow, którzy zamykali w więzieniach Sodomitow i zaszczuwali ich na śmierć. Dziś chcę uczyć Polaków tolerancji, kraj w którym nigdy nie było kary więzienia za homoseksualizm. Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień, mówił Mistrz. Dzisiaj pierwsi rzucają grzesznicy-neofici, żeby udowodnić jacy to oni zawsze byli dobrzy, tyle jest warte to całe załgane lgbt importowane do Polski przez próbujących się wybielić homofobow.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.