Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

7 czerwca. W 1099 roku uczestnicy pierwszej krucjaty rozpoczęli oblężenie Jerozolimy

Najważniejsze rocznice

Oblężenie Jerozolimy trwało od 7 czerwca do 15 lipca 1099 roku.

fot.Giraudon/domena publiczna Oblężenie Jerozolimy trwało od 7 czerwca do 15 lipca 1099 roku.

7 czerwca 1099 roku uczestnicy I wyprawy krzyżowej, która wyruszyła z Europy w 1096 roku, rozpoczęli oblężenie Jerozolimy. Miasto, dotychczas znajdujące się w rękach dynastii Fatymidów, zostało zdobyte 15 lipca.

Droga pielgrzymów do Jerozolimy prowadziła przez Konstantynopol, Niceę (obecnie İznik) i Antiochię. Oddziały, które dotarły do świętego miasta chrześcijan, nie miały wspólnego dowódcy. Gotfryd z Bouillon i Rajmund IV z Tuluzy dysponowali własnymi armiami; towarzyszył im szereg mniejszych, samodzielnych oddziałów. Krzyżowcy zajęli pozycje na północy, południu i zachodzie miasta, ale ze względu na ograniczone siły nie byli w stanie całkowicie go odciąć.

Ostateczny szturm na Jerozolimę rozpoczął się 13 lipca. Po dwóch dniach zaciętych walk miasto zostało zdobyte. W rzezi, która nastąpiła po wkroczeniu krzyżowców, zginęło według różnych szacunków od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

Władzę pielgrzymów nad miastem utrwaliło ich zwycięstwo w bitwie pod Askalonem, w trakcie której pokonali wysłane na odsiecz siły Fatymidów. Władcą miasta został wybrany Gotfryd z Bouillon. Dało to początek istniejącemu do 1291 roku Królestwu Jerozolimskiemu.