Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Pogrzeb na haju? Na starożytnym cmentarzu znaleziono ślady palenia konopii o wysokiej zawartości substancji psychoaktywnych

Marihuana (fot. MarihuanayMedicina, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.MarihuanayMedicina, lic. CC BY-SA 2.0 Marihuana (fot. MarihuanayMedicina, lic. CC BY-SA 2.0)

Archeolodzy prowadzący badania na starożytnym cmentarzu w Azji z zaskoczeniem odkryli, że oprócz dawnych pochówków znajdują się na nim ślady palenia trawki o wysokiej zawartości THC. Po co ludzie palili marihuanę już 2500 lat temu?

Badacze pracujący na cmentarzu Jirzankal w zachodnich Chinach natrafili na 10 drewnianych piecyków do kadzidła. Przy pierwszych analizach okazało się, że noszą one ślady tajemniczej substancji. Dokładniejsze badania pozwoliły naukowcom rozpoznać w niej konopie.

Od dawna wiadomo, że w zachodnich Chinach rośliny te wykorzystywano dla pozyskiwania oleju i włókna już około 3500 lat temu. Tym razem jednak chodziło o inne zastosowanie. Jak podaje portal livescience.com, wygląda na to, że starożytni specjalnie selekcjonowali rośliny, które miały w sobie wysoką zawartość THC (tetrahydrokannabinolu), który jest substancją psychoaktywną. Zdaniem badaczy palenie marihuany w specjalnych naczyniach było elementem jakiegoś rytuału. Fakt, iż ślady znaleziono na cmentarzu, może sugerować, że chciano w ten sposób ułatwić sobie komunikację z duchami zmarłych przodków.

Jak podaje livescience.com, naukowcy mają dwie teorie na temat tego, skąd przywędrowała palona na cmentarzu trawka o wysokiej zawartości THC. Jedna z nich głosi, że marihuana zawierająca substancje psychoaktywne rosła w tych okolicach, a ludzie po prostu zaczęli ją uprawiać. Wysokie THC mogło być związane z tym, że roślina rozwijała się wysoko nad poziomem morza. Druga teoria głosi, że za pojawienie się w tych okolicach mocnej marihuany odpowiadają ludzie, którzy przeszczepili ją z innych rejonów ze względu na zawartość substancji psychoaktywnej. Niestety na chwilę obecną badacze nie są w stanie rozstrzygnąć tej kwestii.

Źródła informacji:

Komentarze (1)

  1. Anija Woreczek Odpowiedz

    Zamiast używać słowa ‚trawka’ poprawnie należałoby pisać konopia indyjska, albo canabis sativa… Więcej uwagi…

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.