Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Niemcy ukradli słynne popiersie Nefertiti i jeszcze stroją sobie z tego żarty? Egipt domaga się zwrotu

Popiersie Nefertiti (fot. Rüdiger Stehn, lic.CC BY-SA 2.0)

fot.Rüdiger Stehn, lic.CC BY-SA 2.0 Popiersie Nefertiti (fot. Rüdiger Stehn, lic.CC BY-SA 2.0)

Niemiecki ambasador w Kairze Julius Georg Loew wywołał od nowa dyskusję na temat powrotu słynnej rzeźby do Egiptu. Stroił sobie żarty z tego, że Nefertiti jest przykładem kobiety z Bliskiego Wschodu, żyjącej w niemieckiej stolicy. Egipcjanom wcale nie jest do śmiechu.

Loew w czasie konferencji, która odbyła się w Kairze, pozwolił sobie na niezbyt zabawne żarty, które jak się okazuje, mogą mieć dość poważne konsekwencje. Stwierdził mianowicie, że egipska królowa Nefertiti jest zadowolona z życia w Niemczech obok kanclerz Angeli Merkel. Podkreślał też, jak podaje „Archaeology News Network”, że obie najpotężniejsze kobiety mieszkają na tej samej ulicy. Te pozbawione wrażliwości stwierdzenia wygłosił w przededniu zakończenia swojej służby w Kairze. Egipcjanie nie mogli przejść obojętnie obok słów dyplomaty.

Na komentarze Loewa zareagował Hussein Bassir, dyrektor Muzeum Starożytności przy Bibliotece Aleksandryjskiej. Jak podkreślił muzealnik, popiersie Nefertiti należy do Egiptu i powinno do niego wrócić. Bassir przypomniał, że Niemcy wywieźli rzeźbę znad Nilu nielegalnie. Władze egipskie domagają się zwrotu popiersia już od 1924 roku.

Niemieccy archeolodzy, którzy je odnaleźli w 1913 roku, zataili rzeczywistą wartość i znaczenie dzieła, a gdy inspektorzy dokonywali przeglądu odkryć, Nefertiti ukryto w skrzyni i utrzymywano, że rzeźba została wykonana z kiepskich materiałów. Władze egipskie wielokrotnie żądały, by Niemcy udowodnili legalność posiadania słynnego popiersia. Niemieccy archeolodzy pokazują dokumenty potwierdzające porozumienie z władzami egipskimi sprzed pierwszej wojny światowej, jednak muzealnicy z Kairu kwestionują je, przypominając nieuczciwość ówczesnych niemieckich badaczy. Ambasador Loew swoimi żartami nie na miejscu po raz kolejny ożywił trwającą już blisko sto lat utarczkę.

Źródło informacji:

Komentarze (3)

  1. nina Odpowiedz

    Łatwiej wymienić czego nie zagrabili,nie zniszczyli [ hitlerowcy ] niż co zagrabili,zniszczyli i wymordowali.Taki to podły naród z ruskimi .

  2. nina Odpowiedz

    Łatwiej wymienić czego nie zagrabili,nie zniszczyli [ hitlerowcy ] niż czego zagrabili,zniszczyli i zamordowali,taki to podły naród z ruskimi

  3. srd Odpowiedz

    Egipcjanie? Chyba raczej arabowie, którzy zdobyli Egipt w VI wieku :) Nie mają nic z twórcami tej rzeźby wspólnego. To już prędzej włochom się należy ta rzeźba, bo przecież panowali w Egipcie, przed arabami.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.