Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Starożytne inskrypcje wyryte w kamieniu w kopalni ametystu. Kto je porzucił?

Ametyst (fot. Simeon87, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Simeon87, lic. CC BY-SA 3.0 Ametyst (fot. Simeon87, lic. CC BY-SA 3.0)

Pracująca od lat w Wadi el-Hudi ekspedycja archeologiczna szczegółowo bada kopalnię ametystu z czasów Średniego Państwa. Kolejne odkrycia przynoszą jednak więcej pytań niż odpowiedzi. Najnowszą zagadką jest znaleziona stela pokryta hieroglifami.

Wadi el-Hudi to położona w południowym Egipcie sucha dolina rzeczna, która w starożytności była miejscem wydobycia ametystu. Kiedy odkryto złoża tego minerału w okolicy, faraonowie doprowadzili do powstania kopalni. Za czasów Średniego Państwa (około 2050-1710 r. p.n.e.) ametyst wykorzystywano do produkcji między innymi biżuterii.

Wadi el-Hudi położone jest na niegościnnej pustyni, w związku z czym archeolodzy badający ten obszar muszą odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. Między innymi, czy górnicy pracujący w kopalni robili to dobrowolnie? W jaki sposób zapewniano im wodę? I dlaczego w kopalni obecny był oddział żołnierzy (jego zadaniem było pilnowanie górników, czy ich ochrona?).

Okolica pełna jest inskrypcji naskalnych, z których część powstała prawie cztery tysiąclecia temu. Badacze znaleźli tam też wiele ostraków (kawałków ceramiki, na których ktoś pozostawił napisy), pochodzących  w głównej mierze z okresu rzymskiego panowania w Egipcie. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym przez Livescience.com, odkryto także tajemniczą stelę:

W czasie wykopalisk ekipa znalazła tajemniczą, liczącą 3400 lat stelę napisaną w imieniu wyższego urzędnika Usersateta, który był wicekrólem Kusz, regionu na południu Egiptu. Pochodzi z czasów, gdy w Wadi el-Hudi nie prowadzono wydobycia i kopalnia była porzucona. Nasuwa to archeologom pytanie, dlaczego ktoś zadał sobie trud przytaszczenia steli 30 kilometrów w głąb wschodniej pustyni i zostawił ją w Wadi el-Hudi.

Na razie ekipa archeologów pracująca na tym stanowisku nie wysnuła żadnych konkretnych teorii, którymi podzieliłaby się ze światem. Być może ta zagadka pozostanie nierozwiązana.

Źródła informacji:

  1. 100 Ancient Egyptian Inscriptions Found at Amethyst Mining Site, livescience.com [dostęp 27.03.2019].
  2. 3,900-Year-Old Lost Inscriptions Surface at the Ancient Egyptian Amethyst Mines, ancient-origins.net [dostęp 27.03.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.