Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Przodkowie ludzi mniejsi od „hobbitów”? Na Filipinach znaleziono nowy gatunek prehistorycznego człowieka

Nowy gatunek był nawet mniejszy od tak zwanych hobbitów (na zdj. czaszka przedstawiciela Homo floresiensis).

fot.Ryan Somma/CC BY-SA 2.0 Nowy gatunek był nawet mniejszy od tak zwanych hobbitów (na zdj. czaszka przedstawiciela Homo floresiensis).

Żył w epoce plejstocenu, około 67 tysięcy lat temu, mierzył mniej niż 120 centymetrów wzrostu i był mniejszy nawet od tak zwanych „hobbitów” – przedstawicieli odkrytego w 2003 roku gatunku karłowatych hominidów. Co jeszcze wiemy o Homo luzonensis, którego istnienie ogłosili właśnie archeolodzy?

Z „człowiekiem z Flores” (Homo floresiensis), przez naukowców zwanym z uwagi na niewielki wzrost „hobbitem”, hominida z wyspy Luzon na Filipinach łączą przede wszystkim rozmiary. Ale Homo luzonensis ma także liczne cechy wspólne z innymi gatunkami prehistorycznych ludzi.

Jak donoszą naukowcy, którzy od 2007 roku (wtedy bowiem dokonano pierwszego znaleziska) badali szczątki należące do filipińskiego praprzodka człowieka, Homo luzonensis miał zakrzywione kości stóp i palców jak australopitek, przedtrzonowce przypominające uzębienie Homo habilis i Homo erectus, a także trzonowce podobne do zębów współczesnego człowieka i Homo sapiens.

Florent Détroit, paleoantropolog z Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, który przewodził badaniom, podkreślał, iż: „Skamieniałe szczątki, które znaleźliśmy, mają niespotykaną u innych przedstawicieli rodzaju Homo strukturę morfologiczną, co świadczy o tym, że jest to odrębny gatunek”.

Niezwykłe odkrycie wymagało lat badań. W 2007 roku badacze znaleźli pierwsze kości śródstopia liczące około 67 tysięcy lat. Podczas kolejnych wykopalisk prowadzonych w latach 2011 i 2015 naukowcom udało się odszukać jeszcze sześć skamieniałych kości (w tym kość udową i kości rąk) oraz siedem zębów, które należały do dwóch okazów dorosłych i jednego dziecka.

Odkrycia dokonano na wyspie Luzon na Filipinach.

fot.JS/CC BY 3.0 Odkrycia dokonano na wyspie Luzon na Filipinach.

Część ze skamieniałości datowana jest na 50 tysięcy lat temu, co oznacza, że Homo luzonensis żył w tym samym okresie, co neandertalczycy, Homo sapiens czy wspomniani „hobbici”.

Na obecnym etapie trudno powiedzieć, jak dokładnie wyglądał nowo odkryty hominid. Naukowcy przypuszczają, że był bardzo niewielki i prawdopodobnie doskonale radził sobie zarówno z poruszaniem się na dwóch nogach po ziemi, jak i ze wspinaniem się na drzewa. Badacze uważają, że ta druga umiejętność rozwinęła się u Homo luzonensis wtórnie i wiązała się z izolacją gatunku na wyspie Luzon.

Odpowiedzi na część pytań mogą przynieść planowane badania DNA, choć – jak podkreśla Florent Détroit, wydobycie materiału genetycznego z kości z uwagi na klimat na Filipinach może być trudne. O tym, jak wiele informacji współcześni naukowcy są w stanie znaleźć w DNA naszych praprzodków pisaliśmy między innymi TUTAJ.

Źródła informacji:

  1. Florent Détroit, Armand Salvador Mijares, Julien Corny, Guillaume Daver, Clément Zanolli, Eusebio Dizon, Emil Robles, Rainer Grün, Philip J. Piper, A new species of Homo from the Late Pleistocene of the Philippines, Nature, 2019, 568, s. 181–186.
  2. Hannah Devlin, New species of ancient human discovered in Philippines cave, The Guardian (dostęp: 14.04.2019).
  3. Laura Geggel, New Species of Early Human Is Even Smaller Than the ‚Hobbit’, Live Science (dostęp: 14.04.2019).
  4. New species of early human found in the Philippines, Science Daily (dostęp: 14.04.2019).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.