Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy starożytni Rzymianie objadali się fast foodami? Niezwykłe odkrycie archeologów

Starożytni Rzymianie często jadali poza domem (na fresku uczta podczas polowania).

fot.Jerzy Strzelecki/CC BY-SA 3.0 Starożytni Rzymianie często jadali poza domem (na fresku uczta podczas polowania).

W ruinach jednej z budowli w Pompejach archeolodzy natrafili na fresk przedstawiający „thermopolium” – coś w rodzaju starożytnego baru szybkiej obsługi. Na takich ulicznych straganach Rzymianie 2000 lat temu zaopatrywali się w ciepłe przekąski.

O tym niezwykłym odkryciu poinformował Massimo Osanna, dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje. Jak oznajmił, znaleziony w północno-wschodniej części miasta fresk dobrze oddaje faktyczny wygląd pompejskich ulicznych straganów, na których sprzedawano proste, ciepłe posiłki przeznaczone dla uboższej ludności, zamieszkującej w domach pozbawionych pełnowymiarowych kuchni.

Naukowcy szacują, że przed wybuchem wulkanu, który w 79 roku n.e. zniszczył Pompeje, mogło tam funkcjonować nawet około 150 punktów gastronomicznych tego rodzaju. To starożytne miasto nie było zresztą pod tym względem wyjątkiem – podobne „bary szybkiej obsługi” były popularne w w całym Imperium.

W odróżnieniu od dzisiejszych restauracji typu fast food wyposażonych w okienko dla samochodów (drive-through), starożytne stragany nie miały osobnego pasa dla rydwanów. Zazwyczaj były to po prostu długie lady zastawione dużymi naczyniami (tzw. doliami), w których podgrzewano potrawy. Niekiedy goście mieli do dyspozycji niewielkie pomieszczenie na tyłach, w którym mogli spokojnie zjeść kupione danie, jednak zazwyczaj po prostu konsumowali je na ulicy.

Co sprzedawano w „thermopoliach”? Najprawdopodobniej przyprawione wino, mięso, ser, ryby, soczewicę oraz orzechy, a także garum – słony sos uzyskiwany ze sfermentowanych ryb, jeden z ulubionych przysmaków starożytnych Rzymian. Badacze przypuszczają, że dania niewiele różniły się od tych, które dziś określamy mianem kuchni śródziemnomorskiej.

Pompejskie thermopolium wyglądało zapewne podobnie do tego na zdj., znalezionego w pobliskim Herkulanum.

fot.Aldo Ardetti/CC BY-SA 3.0 Pompejskie thermopolium wyglądało zapewne podobnie do tego na zdj., znalezionego w pobliskim Herkulanum.

Pomimo dużej popularności takich straganów nie cieszyły się one najlepszą reputacją, gdyż tego typu przybytki przyciągały przestępców i alkoholików. Świadczy o tym choćby fakt, iż za rządów cesarza Klaudiusza w pewnym momencie zakazano prowadzenia „thermopoliów” – po to, by ograniczyć przestępczość w imperium.

Znaleziony w Pompejach fresk ozdobiony jest wizerunkiem nimfy morskiej na koniu. Archeolodzy przypuszczają, że mógł on służyć jako „szyld” starożytnego baru.

W Pompejach wzdłuż Regio V nieprzerwanie trwają wykopaliska mające na celu zabezpieczanie pozostałości słynnego miasta. Naukowcy co chwilę ogłaszają kolejne sukcesy. Niedawno pisaliśmy o tym, że udało im się znaleźć malowidło przedstawiające Ledę i Zeusa w mocno niedwuznacznej pozie.

Źródła informacji:

  1. Jason Daley, Recently Uncovered Thermopolium Reminds Us That Romans Loved Fast Food as Much as We Do, Smithsonian.com (dostęp: 6.04.2019).
  2. Angela Giuffrida, Pompeii ‘fast food’ bar unearthed in ancient city after 2,000 years, The Guardian (dostęp: 6.04.2019).
  3. W Pompejach odkryto fresk przedstawiający uliczny stragan z przekąskami, Nauka w Polsce, PAP (dostęp: 6.04.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.