Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy starożytni Rzymianie objadali się fast foodami? Niezwykłe odkrycie archeologów

Starożytni Rzymianie często jadali poza domem (na fresku uczta podczas polowania).

fot.Jerzy Strzelecki/CC BY-SA 3.0 Starożytni Rzymianie często jadali poza domem (na fresku uczta podczas polowania).

W ruinach jednej z budowli w Pompejach archeolodzy natrafili na fresk przedstawiający „thermopolium” – coś w rodzaju starożytnego baru szybkiej obsługi. Na takich ulicznych straganach Rzymianie 2000 lat temu zaopatrywali się w ciepłe przekąski.

O tym niezwykłym odkryciu poinformował Massimo Osanna, dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje. Jak oznajmił, znaleziony w północno-wschodniej części miasta fresk dobrze oddaje faktyczny wygląd pompejskich ulicznych straganów, na których sprzedawano proste, ciepłe posiłki przeznaczone dla uboższej ludności, zamieszkującej w domach pozbawionych pełnowymiarowych kuchni.

Naukowcy szacują, że przed wybuchem wulkanu, który w 79 roku n.e. zniszczył Pompeje, mogło tam funkcjonować nawet około 150 punktów gastronomicznych tego rodzaju. To starożytne miasto nie było zresztą pod tym względem wyjątkiem – podobne „bary szybkiej obsługi” były popularne w w całym Imperium.

W odróżnieniu od dzisiejszych restauracji typu fast food wyposażonych w okienko dla samochodów (drive-through), starożytne stragany nie miały osobnego pasa dla rydwanów. Zazwyczaj były to po prostu długie lady zastawione dużymi naczyniami (tzw. doliami), w których podgrzewano potrawy. Niekiedy goście mieli do dyspozycji niewielkie pomieszczenie na tyłach, w którym mogli spokojnie zjeść kupione danie, jednak zazwyczaj po prostu konsumowali je na ulicy.

Co sprzedawano w „thermopoliach”? Najprawdopodobniej przyprawione wino, mięso, ser, ryby, soczewicę oraz orzechy, a także garum – słony sos uzyskiwany ze sfermentowanych ryb, jeden z ulubionych przysmaków starożytnych Rzymian. Badacze przypuszczają, że dania niewiele różniły się od tych, które dziś określamy mianem kuchni śródziemnomorskiej.

Pompejskie thermopolium wyglądało zapewne podobnie do tego na zdj., znalezionego w pobliskim Herkulanum.

fot.Aldo Ardetti/CC BY-SA 3.0 Pompejskie thermopolium wyglądało zapewne podobnie do tego na zdj., znalezionego w pobliskim Herkulanum.

Pomimo dużej popularności takich straganów nie cieszyły się one najlepszą reputacją, gdyż tego typu przybytki przyciągały przestępców i alkoholików. Świadczy o tym choćby fakt, iż za rządów cesarza Klaudiusza w pewnym momencie zakazano prowadzenia „thermopoliów” – po to, by ograniczyć przestępczość w imperium.

Znaleziony w Pompejach fresk ozdobiony jest wizerunkiem nimfy morskiej na koniu. Archeolodzy przypuszczają, że mógł on służyć jako „szyld” starożytnego baru.

W Pompejach wzdłuż Regio V nieprzerwanie trwają wykopaliska mające na celu zabezpieczanie pozostałości słynnego miasta. Naukowcy co chwilę ogłaszają kolejne sukcesy. Niedawno pisaliśmy o tym, że udało im się znaleźć malowidło przedstawiające Ledę i Zeusa w mocno niedwuznacznej pozie.

Źródła informacji:

  1. Jason Daley, Recently Uncovered Thermopolium Reminds Us That Romans Loved Fast Food as Much as We Do, Smithsonian.com (dostęp: 6.04.2019).
  2. Angela Giuffrida, Pompeii ‘fast food’ bar unearthed in ancient city after 2,000 years, The Guardian (dostęp: 6.04.2019).
  3. W Pompejach odkryto fresk przedstawiający uliczny stragan z przekąskami, Nauka w Polsce, PAP (dostęp: 6.04.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.