Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Kolejna niespodzianka w Pompejach. Odkryto malowidło przedstawiające Ledę i Zeusa… w bardzo niedwuznacznej pozie

Fresk przedstawiający fragment mitu o Ledzie i Łabędziu odkryty w Pompejach (fot. screen materiału przygotowanego przez Associated Press)

fot.screen materiału przygotowanego przez Associated Press Fresk przedstawiający fragment mitu o Ledzie i Łabędziu odkryty w Pompejach (fot. screen materiału przygotowanego przez Associated Press)

W Pompejach wzdłuż Regio V nieprzerwanie trwają wykopaliska mające na celu odkrywanie i zabezpieczanie pozostałości słynnego miasta. Naukowcy co chwilę ogłaszają kolejne sukcesy. Teraz udało im się znaleźć pikantne przedstawienie mitu o Ledzie i Zeusie.

Jak ogłoszono w poniedziałek, naukowcy natrafili właśnie na niezwykłe malowidło. Znajduje się ono na ścianie cubiculum, czyli przeznaczonego na sypialnię pomieszczenia w rzymskim domu.

Niestety budynek nie jest w najlepszym stanie, przez co konserwatorzy będą musieli rozważyć ratunkowe wydobycie dzieła sztuki. Dawniej często praktykowano takie podejście, jednak nie dla zabezpieczenia śladów rzymskiej cywilizacji, a dla pozyskania artefaktów dla muzeów.

Odnaleziony w Pompejach fresk przedstawia fragment mitu o królowej Sparty Ledzie. Piękna władczyni, żona króla Tyndara, wpadła w oko Zeusowi. Pan piorunów postanowił ją uwieść, przybrawszy postać łabędzia. Zamiar udało mu się uskutecznić i z tego związku narodziła się dwójka dzieci – Helena Trojańska i Polideukes.

Wyjątkowe malowidło

Odkryty właśnie w Pompejach fresk pokazuje scenę miłosnego uniesienia Ledy i Zeusa. Co ciekawe, choć wyraźnie oddają się oni igraszkom, nagość królowej na malowidle jest całkowicie zakryta, częściowo przez szatę, a częściowo przez ciało ptaka. Warto dodać, że w Pompejach ten motyw mitologiczny był dość popularny i przedstawienia Ledy i Zeusa pod postacią łabędzia pojawiają się w niejednym domu.

Nowo odkryty fresk różni od pozostałych to, że kobieta jest na nim w pozycji półleżącej, a ptak wyraźnie na nią napiera, co nie pozostawia wielkiego pola wyobraźni. Widoczne są też na nim mocne kolory oraz wysoka jakość wykonania. Jak skomentował to Massimo Osanna, dyrektor pompejańskiego parku archeologicznego, to wyjątkowe i nadzwyczajne odkrycie.

Źródła informacji:

  1. Erotic fresco uncovered in Pompeii, archaeologynewsnetwork.blogspot.com [dostęp 20.11.2018].
  2. Sensual fresco discovered in ancient Pompeii bedroom, apnews.com [dostęp 20.11.2018].
  3. Very fine Leda and swan fresco found in Pompeii, thehistoryblog.com [dostęp 20.11.2018].

Komentarze (2)

  1. Patrycja Odpowiedz

    Zgodnie z niektórymi wersjami tego mitu z owego związku narodziła się czwórka dzieci – Kastor i Pollux (lub Polideukes, zgodnie z wersją grecką) oraz Helena (później Trojańska) i Klitajmestra, późniejsza żoną i zabójczyni Agamemnona.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.