Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zbiorowa mogiła rzuca nowe światło na bitwę pod Kunowicami

Rekonstrukcja bitwy w 2009 r. (fot. Bitwa pod Kunowicami, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Bitwa pod Kunowicami, lic. CC BY-SA 3.0 Rekonstrukcja bitwy w 2009 r. (fot. Bitwa pod Kunowicami, lic. CC BY-SA 3.0)

W marcu bieżącego roku w Słubicach, przy granicy polsko-niemieckiej, budowlańcy natrafili na wystające z ziemi kości. O swoim makabrycznym odkryciu poinformowali policję, a ta archeologów. Okazało się, że w miejscu, gdzie miał powstać dom, znajduje się zbiorowa mogiła z 1759 roku.

Konserwator zabytków nakazał przeprowadzenie na działce budowlanej wykopalisk. Odsłoniły one szczątki 15 żołnierzy, jacy wzięli udział w jednej z najkrwawszych bitew wojny siedmioletniej. W konflikcie tym uczestniczyły wojska Wielkiej Brytanii, Prus i Hanoweru przeciwko Francji, Austrii, Rosji, Szwecji i Saksonii. Walki rozpoczęte w 1756 roku toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na Karaibach. W czasie wojny dochodziło do wyjątkowo ciężkich i krwawych starć w polu.

Według różnych szacunków w wojnie siedmioletniej zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi. Bitwa pod Kunowicami, leżącymi obecnie w województwie lubuskim, rozegrała się 12 sierpnia 1759 roku. Było to starcie pomiędzy wojskami pruskimi, a sprzymierzonymi siłami austriacko-rosyjskimi. Król Prus Fryderyk II wystawił 48 000 żołnierzy i 200 dział, a jego adwersarze 59 500 żołnierzy i 248 dział. Przy takiej dysproporcji sił wynik był łatwy do przewidzenia. Prusy straciły 19 000 żołnierzy, reszta wojsk uległa rozproszeniu, a Fryderyk II musiał salwować się ucieczką.

Jeszcze większe pole bitwy?

Zajmujący się badaniem bitwy pod Kunowicami dr hab. Grzegorz Podruczny z Collegium Polonicum w Słubicach powiedział PAP, że odkrycie zmienia obraz starcia, przede wszystkim zasięgu walk. Jak stwierdził:

Lokalizacja grobu rzuca nowe światło na rekonstrukcję przebiegu bitwy. Dotychczas przyjmowano, że atak pruski skończył się mniej więcej 1500 metrów od miejsca odkrycia grobu, jeszcze w obrębie Kunowic. Moje badania z lat poprzednich pokazały, że było inaczej – ślady bitwy rejestrowałem dalej na zachód, w stronę Słubic. Kolejnym dowodem jest właśnie odkryty grób.  

Wykopaliska zlecone przez konserwatora przeprowadził, jak donosi PAP, Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Dzięki jego pracy wiadomo między innymi, że w zbiorowej mogile znajdowały się szczątki osób z obu stron konfliktu. Na to stwierdzenie pozwala analiza charakterystycznych elementów umundurowania wojskowych. Na szczęście dla archeologów, inaczej niż zazwyczaj, pochowano ich w ubraniach, a nie nago. Co więcej, choć zwykle zwłoki przed wrzuceniem do grobu były doszczętnie ograbiane, tym razem przegapiono kilka cennych przedmiotów – tłok pieczętny oraz złotą i srebrną monetę.

W części przypadków wiadomo także, co było bezpośrednią przyczyną śmierci. W czaszkach trzech szkieletów znaleziono ołowiane pociski. Spora część pozostałych szczątków także nosiła ślady postrzałów. Niektóre szkielety były niekompletne, co uniemożliwiło stwierdzenie przyczyny śmierci.

Źródła informacji:

  1. Zlokalizowano pierwszą masową mogiłę związaną z bitwą pod Kunowicami, onet.pl [dostęp 04.04.2019].
  2. Zlokalizowano pierwszą masową mogiłę związaną z bitwą pod Kunowicami, naukawpolsce.pap.pl [dostęp 04.04.2019].

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.