Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Henryk VIII zatrudniał imigrantów? Najnowsze badania DNA wykazały, że tak!

Na pokładzie Mary Rose pływali marynarze z Afryki Północnej lub Bliskiego Wschodu.

fot.Anthony Roll/domena publiczna Na pokładzie Mary Rose pływali marynarze z Afryki Północnej lub Bliskiego Wschodu.

Najnowsze badania szczątków ośmiu członków załogi Mary Rose, okrętu flagowego Henryka VIII, wykazały, że pod angielską banderą pływali marynarze z Afryki Północnej lub Bliskiego Wschodu. To kolejny dowód na wielokulturowość Wysp Brytyjskich za panowania Tudorów.

Analiza DNA ośmiu marynarzy, którzy pływali na okręcie flagowym Henryka VIII, wykazała, że dwóch z nich pochodziło z rejonu Morza Śródziemnego, a kolejnych dwóch – z Afryki Północnej bądź Bliskiego Wschodu.

Wyniki te rzucają nowe światło na dotychczasową wiedzę o załodze Mary Rose. Doktor Alexzandra Hildred, nadzorująca prace badawcze, mówi:

Udało się nam określić nie tylko to, jak wyglądali marynarze i jakie role pełnili na pokładzie. Na podstawie analizy izotopów oraz próbek materiału genetycznego pobranego z zębów i kości, dowiedzieliśmy się wiele również na temat ich życia.

Badania przeprowadzone na szczątkach nastoletniego członka załogi (naukowcy „roboczo” nadali mu imię Henry) wykazały, iż miał on 14–18 lat, lecz mimo młodego wieku cierpiał z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Był przy tym dobrze umięśniony, a jego dieta obfitowała w produkty zwierzęce. Dorastał w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie na zachodzie lub południu wyspy. Urodził się w promieniu 50 kilometrów od wybrzeża. Jego jądrowe i mitochondrialne DNA wskazują jednak, iż nie był rodowitym Anglikiem – jego przodkowie pochodzili z obszarów dzisiejszego Maroka, Algierii lub Bliskiego Wschodu.

Do podobnych wniosków doprowadziła analiza materiału genetycznego około 20-letniego marynarza znanego jako Archer Royal. Dotychczas zakładano, że był on Anglikiem, ponieważ przy jego szczątkach znaleziono łuk, on sam był zaś ubrany w pancerz z herbem Katarzyny Aragońskiej (pierwszej żony Henryka VIII). Tymczasem zawartość izotopów różnych pierwiastków w kościach i zębach, a także jego DNA wskazują, iż pochodził z Afryki Północnej bądź z południa Europy.

Mary Rose, ulubiony okręt wojenny Henryka VIII, zatonęła w 1545 roku podczas bitwy w cieśninie Solent.

fot.James Basire/domena publiczna Mary Rose, ulubiony okręt wojenny Henryka VIII, zatonęła w 1545 roku podczas bitwy w cieśninie Solent.

Od dawna wiadomo, że Anglia Tudorów była krajem wielokulturowym, jednak to pierwsze badanie, które bezpośrednio wskazuje na obecność czarnoskórych marynarzy wśród poddanych Henryka VIII. Co ciekawe, w czasach, gdy imigranci z Afryki pływali na Mary Rose, nie istniały jeszcze regularne szlaki handlowe łączące Anglię z dzisiejszym Marokiem. Z tego powodu naukowcy przypuszczają, iż mężczyźni (lub ich przodkowie) dostali się na Wyspy Brytyjskie przez Hiszpanię lub Portugalię.

To jeszcze nie koniec badań nad załogą odkrytego w 1971 roku wraku. Dotychczas badaczom udało się zrekonstruować 92 z przeszło 400 szkieletów marynarzy zatrudnionych na okręcie flagowym Henryka VIII. Mary Rose zatonęła 19 lipca 1545 roku u wybrzeży Francji podczas bitwy w cieśninie Solent. Poszła na dno w wyniku nieudanego manewru – podczas ostrego zwrotu przez otwarte furty działowe do środka dostały się znaczne ilości wody. W efekcie okręt – wraz z załogą – szybko poszedł na dno.

To kolejne interesujące odkrycie dotyczące dynastii Tudorów w ostatnim czasie. Niedawno pisaliśmy również o niezwykłym znalezisku brytyjskiego handlarza antykami i restauratora, który natrafił na łoże małżeńskie Henryka VII i Elżbiety York – rodziców Henryka VIII.

Źródła informacji:

  1. Jason Daley, DNA Shows Ethnically Diverse Crew Sailed Henry VIII’s Flagship, Smithsonian Mag (dostęp: 23.03.2019).
  2. Nicola Davis, Mary Rose crew might have included sailors of African heritage, The Guardian (dostęp: 23.03.2019).
  3. Josh Gabbatiss, African sailors aboard Henry VIII’s warship reveal hidden diversity of Tudor England, Independent (dostęp: 23.03.2019).
  4. Were the crew of the Mary Rose white Englishmen or did diversity reign on board Henry VIII’s favourite warship?, The Many Faces of Tudor England (dostęp: 23.03.2019).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.