Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

MSZ wydało broszurę „Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”. Chce w ten sposób walczyć o prawdę historyczną

Projekt "Niemieckie obozy, polscy bohaterowie. Jak było naprawdę?" ruszył w 2016 roku. Teraz MSZ postanowiło go wznowić (na zdj. strona główna projektu).

fot.screen strony projektu „Jak było naprawdę” Projekt „Niemieckie obozy, polscy bohaterowie. Jak było naprawdę?” ruszył w 2016 roku. Teraz MSZ postanowiło go wznowić (na zdj. strona główna projektu).

Broszura „Jak było naprawdę? Niemieckie obozy, polscy bohaterowie” w trzech językach trafi wkrótce do placówek dyplomatycznych RP w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Kanadzie. „Czujemy się w obowiązku reagować na na przypadki fałszowania prawdy” – komentuje wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wydana przez MSZ broszura jest rozszerzoną wersją materiałów opublikowanych w 2016 roku w ramach projektu „Jak było naprawdę?”. Stworzył ją w oparciu o wywiady z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych Instytut Łukasiewicza z Krakowa. Drugą edycję uzupełniono o dodatkowe relacje. Patronat nad projektem objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowej tłumaczył, że broszura ma zapobiegać próbom obarczenia Polski i Polaków odpowiedzialnością za Holokaust. Jak mówił:

Podejmujemy od miesięcy, w tej chwili w sposób zintensyfikowany, działania długofalowe, zaprogramowane na to, żeby zwiększać wiedzę o historii drugiej wojny światowej, o historii Polski, nie dopuszczać do tego, żeby było możliwe bazowanie na niewiedzy.

Rozszerzona broszura w trzech językach (polskim, niemieckim i angielskim) ma trafić do polskich placówek dyplomatycznych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Ponadto ma ją rozprowadzać również polski ambasador w Japonii, Tadeusz Romer.

Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej, zatytułowanej „Ocaleni” znajdują się relacje bezpośrednich świadków Holokaustu. Druga część „Polska pod okupacją niemiecką” zawiera artykuły przedstawiające sylwetki rodzimych bohaterów II wojny światowej (m.in. ojca Maksymiliana Marii Kolbego, Witolda Pileckiego czy rodziny Ulmów). Całość zamykają wywiady z historykami pod wspólnym hasłem „Prawda o niemieckich obozach”.

Jednym z polskich bohaterów opisywanych w broszurze jest ojciec Maksymilian Maria Kolbe.

fot.domena publiczna Jednym z polskich bohaterów opisywanych w broszurze jest ojciec Maksymilian Maria Kolbe.

Od 2016 roku funkcjonuje też strona internetowa projektu, na której można zapoznać się z jego założeniami oraz przeczytać wstrząsające relacje ocalałych z Zagłady. Już pierwsza edycja akcji przyniosła zdaniem organizatorów zauważalne efekty. Jak komentował w 2017 roku dyrektor Instytutu Łukasiewicza, Maciej Zdziarski:

Adresaci tych materiałów, czyli dziennikarze mediów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych żywo zareagowali na naszą wysyłkę, dziękując za te materiały. Mam wrażenie, że one docierają do właściwych osób, takich, które, uczestnicząc w debacie publicznej, publikując swoje teksty, mogą skorzystać z atrakcyjnych dziennikarsko źródeł w ich językach. Od dyrektorów polskich placówek historycznych, które bywają odwiedzane przez zagranicznych dziennikarzy wiem, że te materiały trafiają także do nich.

Wiceminister Szynkowski vel Sęk zapowiedział też premierę dokumentu „Paszporty Paragwaju”, poświęconego działalności tzw. grupy Ładosia (dyplomatów z Berna, którzy uratowali kilkuset Żydów z okupowanej Polski, wydając im fałszywe paragwajskie paszporty).

Obronie prawdy historycznej miała też służyć przyjęta w styczniu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o IPN. Wzbudziła ona wówczas duże kontrowersje.

Źródła informacji:

  1. Niemieckie obozy, polscy bohaterowie, oficjalna strona projektu „Jak było naprawdę” (dostęp: 23.03.2019).
  2. „Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”. MSZ walczy o dobre imię Polski, TVP Info (dostęp: 23.03.2019).
  3. Organizatorzy projektu „Niemieckie obozy, polscy bohaterowie”: przynosi efekty, Dzieje.pl (dostęp: 23.03.2019).

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.