Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ekshumacje w Hucie Pieniackiej? Ukraińcy planują prace poszukiwawcze w miejscu pochówku pomordowanych Polaków

Pomnik pomordowanych przez SS-Galizien w Hucie Pieniackiej (fot. Stanisław i Andrzej Tomczakowie, lic. GNU FDL)

fot.Stanisław i Andrzej Tomczakowie, lic. GNU FDL Pomnik pomordowanych przez SS-Galizien w Hucie Pieniackiej (fot. Stanisław i Andrzej Tomczakowie, lic. GNU FDL)

Ukraina planuje ekshumacje w Hucie Pieniackiej, gdzie w 1944 roku żołnierze SS „Galizien” (pod dowództwem niemieckiego kapitana i ze wsparciem UPA) przeprowadzili pacyfikację polskiej ludności. Strona polska twierdzi, że zginęło wówczas 850 osób. Ukraińscy historycy chcą policzyć ofiary.

Ukraińskie Radio Swoboda, powołując się na słowa Światosława Szeremety, sekretarza ukraińskiej Komisji ds. Upamiętnień, poinformowało, że w Hucie Pieniackiej planowane są ekshumacje polskich ofiar z 1944 roku. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym przez tvp.info, rozgłośnia podaje, że ukraińscy historycy są zdania, że w pacyfikacji zginęło zaledwie ponad 200 osób. Jak stwierdza Szeremeta:

Planujemy przeprowadzenie badań w tym roku. Według informacji miejscowej ludności i z badań ukraińskich historyków pomnik w Hucie Pieniackiej stoi w symbolicznym miejscu. Szczątki mogą znajdować się w odległości 100-200 metrów od niego. Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska.

Według Radia Swoboda pozwolenie na przeprowadzenie ekshumacji grobów ofiar pacyfikacji zostało wydane 4 lutego. Światosław Szeremeta stwierdził, że celem badań ukraińskiej komisji ma być potwierdzenie lub sprostowanie liczby ofiar, choć zakłada że ich liczba jest zawyżona:

Sądzę, że jest ich o wiele mniej, niż to, co napisano na pomniku, i mniej, niż twierdzi polski Instytut Pamięci Narodowej.

Na chwilę obecną nie poinformowano o tym, na kiedy planowany jest termin rozpoczęcia prac.

W dniu jutrzejszym (28 lutego) przypada rocznica wymordowania mieszkańców Huty Pieniackiej. Według informacji podawanych przez IPN zginęło wówczas około 850 mężczyzn, kobiet i dzieci.

Źródła informacji

 1. Ekshumacje w Hucie Pieniackiej. MSZ: Oczekujemy, że polscy specjaliści będą mogli w nich uczestniczyć. Co zrobi Ukraina?, wpolityce.pl [dostęp 27.02.2019].
 2. Ekshumacje w Hucie Pieniackiej. Polska odpowiada Ukrainie, tvp.info [dostęp 27.02.2019].
 3. Ukraina planuje ekshumacje polskich ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej, tvp.info [dostęp 27.02.2019].
 4. Ukraina planuje ekshumacje w Hucie Pieniackiej. Według niej „Polacy zawyżają liczbę ofiar”, gazeta.pl [dostęp 27.02.2019].

Komentarze (2)

 1. Krystian Odpowiedz

  Zaledwie dwieście osób. Przykro czytać, jak się umniejsza upaińcom win. No, ale czego wymagać od Pani Zaprutko..?

 2. Tadeusz Odpowiedz

  Jeżeli mieli byśmy zaufać Ukraińcom to się dowiemy, że tam prawie nikogo nie było…
  Banderowcy nie zwykli przyznawać się do winy, tym bardziej w dzisiejszej sytuacji politycznej.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.