Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Gratka od FINA i NAC. Darmowy pokaz filmu z 1928 roku, w którym pojawiają się Piłsudski, Śmigły-Rydz i Beck

Kadr z filmu Polonia Restituta (fot. materiały prasowe Filmoteki Narodowej)

fot.materiały prasowe Filmoteki Narodowej Kadr z filmu Polonia Restituta (fot. materiały prasowe Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny )

Polska premiera filmu „Polonia Restituta 1918-1920” odbyła się  27 lutego 1928 roku w Operze Warszawskiej. Równe 91 lat później czeka nas repremiera odrestaurowanego materiału filmowego. Na to niezwykłe wydarzenie zaprasza Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i NAC.

Pomysłodawcą filmu był Józef Błeszyński, który tą niezwykłą produkcją postanowił zadebiutować w świecie filmu. „Polonia Restituta 1918-1920” to obraz ukazujący walkę Polaków o odzyskanie niepodległości.

Na materiał filmowy składają się autentyczne ujęcia dokumentalne z okresu zbrojnej walki o niepodległość oraz z Bitwy Warszawskiej. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym na stronach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, jest to jeden z niewielu przedwojennych filmów dokumentalnych, na których można zobaczyć Józefa Piłsudskiego.

Gdy film powstawał, Polska obchodziła dziesięciolecie odzyskania niepodległości. Jego premiera zgromadziła najważniejszych ludzi w państwie, a krytycy spojrzeli na niego przychylnie. Obraz miał być szeroko dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych, jednak ten pomysł upadł w atmosferze skandalu związanego z nadużyciami finansowymi, a za Józefem Błeszyńskim wystawiono list gończy.

W związku z machlojkami producenta „Polonia Restituta 1918-1920” była wyświetlana w polskich przedwojennych kinach dość krótko, po czym trafiła do archiwum. Nie zachowała się niestety pełna szpula filmu, jednak Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny posiada jego fragmenty. Część innej kopii odnalazła się w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Obie instytucje połączyły siły, by przywrócić polskiemu społeczeństwu tę perełkę z okazji setnej rocznicy powołania dekretem marszałka Piłsudskiego krajowej sieci archiwalnej.

Film będzie można zobaczyć w najbliższą środę (27 lutego 2019 roku) o godzinie 19.00 w Kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a wejściówki będą dostępne w dniu seansu w kasie kina. Warto dodać, że projekcji będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny).

Źródło informacji:

  1. „Polonia Restituta 1918–1920”. Uroczysta repremiera w Kinie Iluzjon, ciekawostkihistoryczne.pl [dostęp 25.02.2019].
  2. Polonia Restituta 1918 – 1920 | Uroczysta repremiera, fn.org.pl [dostęp 25.02.2019].

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.