Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Gratka od FINA i NAC. Darmowy pokaz filmu z 1928 roku, w którym pojawiają się Piłsudski, Śmigły-Rydz i Beck

Kadr z filmu Polonia Restituta (fot. materiały prasowe Filmoteki Narodowej)

fot.materiały prasowe Filmoteki Narodowej Kadr z filmu Polonia Restituta (fot. materiały prasowe Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny )

Polska premiera filmu „Polonia Restituta 1918-1920” odbyła się  27 lutego 1928 roku w Operze Warszawskiej. Równe 91 lat później czeka nas repremiera odrestaurowanego materiału filmowego. Na to niezwykłe wydarzenie zaprasza Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i NAC.

Pomysłodawcą filmu był Józef Błeszyński, który tą niezwykłą produkcją postanowił zadebiutować w świecie filmu. „Polonia Restituta 1918-1920” to obraz ukazujący walkę Polaków o odzyskanie niepodległości.

Na materiał filmowy składają się autentyczne ujęcia dokumentalne z okresu zbrojnej walki o niepodległość oraz z Bitwy Warszawskiej. Jak możemy przeczytać w materiale opublikowanym na stronach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, jest to jeden z niewielu przedwojennych filmów dokumentalnych, na których można zobaczyć Józefa Piłsudskiego.

Gdy film powstawał, Polska obchodziła dziesięciolecie odzyskania niepodległości. Jego premiera zgromadziła najważniejszych ludzi w państwie, a krytycy spojrzeli na niego przychylnie. Obraz miał być szeroko dystrybuowany w Stanach Zjednoczonych, jednak ten pomysł upadł w atmosferze skandalu związanego z nadużyciami finansowymi, a za Józefem Błeszyńskim wystawiono list gończy.

W związku z machlojkami producenta „Polonia Restituta 1918-1920” była wyświetlana w polskich przedwojennych kinach dość krótko, po czym trafiła do archiwum. Nie zachowała się niestety pełna szpula filmu, jednak Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny posiada jego fragmenty. Część innej kopii odnalazła się w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Obie instytucje połączyły siły, by przywrócić polskiemu społeczeństwu tę perełkę z okazji setnej rocznicy powołania dekretem marszałka Piłsudskiego krajowej sieci archiwalnej.

Film będzie można zobaczyć w najbliższą środę (27 lutego 2019 roku) o godzinie 19.00 w Kinie Iluzjon przy ul. Narbutta 50A w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a wejściówki będą dostępne w dniu seansu w kasie kina. Warto dodać, że projekcji będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny).

Źródło informacji:

  1. „Polonia Restituta 1918–1920”. Uroczysta repremiera w Kinie Iluzjon, ciekawostkihistoryczne.pl [dostęp 25.02.2019].
  2. Polonia Restituta 1918 – 1920 | Uroczysta repremiera, fn.org.pl [dostęp 25.02.2019].

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.