Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Grób Karola Marksa zdewastowany przez wandali

Grób Karola Marksa (fot. Burn_the_asylum, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Burn_the_asylum, lic. CC BY-SA 3.0 Grób Karola Marksa (fot. Burn_the_asylum, lic. CC BY-SA 3.0)

W Londynie wandale zaatakowali grobowiec Karola Marksa i jego rodziny, w tym żony filozofa i socjologa, Jenny von Westphalen. Tablica nagrobna została wielokrotnie uderzona, prawdopodobnie młotkiem. Osoba związana z Cmentarzem Highgate komentuje: to przerażająca rzecz do zrobienia.

Grób Karola Marksa znajduje się na Cmentarzu Highgate w północnym Londynie. Słynny filozof i ideolog pierwotnie pochowany był w innej części nekropolii, jednak w 1954 jego szczątki zostały przeniesione do obecnej lokalizacji. W 1956 roku odsłonięto okazały grobowiec, który wieńczy popiersie Marksa odlane z brązu. Na postumencie znajduje się cytat z „Manifestu komunistycznego”: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się. Na grobowcu znajduje się także zabytkowa marmurowa tablica z nazwiskami osób w nim pochowanych. To ona stała się celem ataku wandali.

Ian Dungavell, kierownik Towarzystwa Przyjaciół Cmentarza Highgate, potępił ten wymierzony w konkretnego zmarłego akt wandalizmu. Grób będzie nosił permanentne  ślady uderzeń tępym metalowym narzędziem. Wandal celował w nazwisko Karola Marksa i jego zmarłej osiemnaście miesięcy przed nim żony. Dungavell nazywa to szczególnie niewymowną formą komentarza politycznego. Co warto podkreślić, nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie. Grób Marksa wielokrotnie w przeszłości padał ofiarą zarówno drobnych aktów wandalizmu, jak i poważnych ataków jego przeciwników, łącznie z dwoma próbami wysadzenia w latach siedemdziesiątych.

Źródła informacji:

  1. Karl Marx’s grave attacked ‚with hammer’ in London, edition.cnn.com [dostęp 7.02.2019].
  2. Karl Marx’s London grave vandalised in suspected hammer attack, theguardian.cpm [dostęp 7.02.2019].
  3. W Londynie uszkodzono grób Karola Marksa, rp.pl [dostęp 07.02.2019].

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.