Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Grób Karola Marksa zdewastowany przez wandali

Grób Karola Marksa (fot. Burn_the_asylum, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Burn_the_asylum, lic. CC BY-SA 3.0 Grób Karola Marksa (fot. Burn_the_asylum, lic. CC BY-SA 3.0)

W Londynie wandale zaatakowali grobowiec Karola Marksa i jego rodziny, w tym żony filozofa i socjologa, Jenny von Westphalen. Tablica nagrobna została wielokrotnie uderzona, prawdopodobnie młotkiem. Osoba związana z Cmentarzem Highgate komentuje: to przerażająca rzecz do zrobienia.

Grób Karola Marksa znajduje się na Cmentarzu Highgate w północnym Londynie. Słynny filozof i ideolog pierwotnie pochowany był w innej części nekropolii, jednak w 1954 jego szczątki zostały przeniesione do obecnej lokalizacji. W 1956 roku odsłonięto okazały grobowiec, który wieńczy popiersie Marksa odlane z brązu. Na postumencie znajduje się cytat z „Manifestu komunistycznego”: Proletariusze wszystkich krajów łączcie się. Na grobowcu znajduje się także zabytkowa marmurowa tablica z nazwiskami osób w nim pochowanych. To ona stała się celem ataku wandali.

Ian Dungavell, kierownik Towarzystwa Przyjaciół Cmentarza Highgate, potępił ten wymierzony w konkretnego zmarłego akt wandalizmu. Grób będzie nosił permanentne  ślady uderzeń tępym metalowym narzędziem. Wandal celował w nazwisko Karola Marksa i jego zmarłej osiemnaście miesięcy przed nim żony. Dungavell nazywa to szczególnie niewymowną formą komentarza politycznego. Co warto podkreślić, nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie. Grób Marksa wielokrotnie w przeszłości padał ofiarą zarówno drobnych aktów wandalizmu, jak i poważnych ataków jego przeciwników, łącznie z dwoma próbami wysadzenia w latach siedemdziesiątych.

Źródła informacji:

  1. Karl Marx’s grave attacked ‚with hammer’ in London, edition.cnn.com [dostęp 7.02.2019].
  2. Karl Marx’s London grave vandalised in suspected hammer attack, theguardian.cpm [dostęp 7.02.2019].
  3. W Londynie uszkodzono grób Karola Marksa, rp.pl [dostęp 07.02.2019].

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.