Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Sąd prawomocnie uniewinnił byłego rektora UMK od zarzutów stawianych przez IPN. Jan Kopcewicz nie współpracował z SB

UMK w Toruniu (fot. Pko, lic. CCASA 4.0 I)

fot.Pko, lic. CCASA 4.0 I UMK w Toruniu (fot. Pko, lic. CCASA 4.0 I)

Dwa lata trwała sądowna walka naukowca z Torunia z gdańskim oddziałem IPN. Przedstawiciele Instytutu twierdzili, że były rektor jest kłamcą lustracyjnym. Kopcewicz  bronił się podkreślając, że gdyby wiedział, ze w jego życiorysie jest coś nie tak „nie pakowałby się pod miecz”.

Jan Kopcewicz (ur. 1940) to polski biolog specjalizujący się w fizjologii roślin. W latach 1982-1984, 1987-1990 oraz 1999-2005 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 19 lutego 2011 wyróżniony przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika – Convallaria Copernicana za wybitny wkład naukowy lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Na początku roku 2017 IPN wytoczył mu proces, oskarżając go o kłamstwo lustracyjne. Jak możemy przeczytać w „Przeglądzie mediów” z dni 11-13 marca 2017, opublikowanym na stronie IPN:

Nasz wniosek dotyczy złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego w 2008 roku. Badane było akurat to oświadczenie. Dowody zostaną zaprezentowane w sądzie – mówi prokurator Emilia Kępińska z Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Gdańsku. Na sali rozpraw prokurator wniosła o wydanie orzeczenia stwierdzającego, że prof. Kopcewicz złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, a także o przeprowadzenie dowodów z materiałów archiwalnych oraz przesłuchanie świadków, m.in. Grzegorza Filuta.

Jan Kopcewicz od początku obstawał przy prawdziwości swojego oświadczenia. Do jego stanowiska przychylił się najpierw sąd w Toruniu. Od tej decyzji IPN się odwołał, jednak nie udało mu się uzyskać korzystnego postanowienia. Sąd w Gdańsku utrzymał wyrok niższej instancji w mocy. Cytowana przez „Nowości. Dziennik toruński” sędzia Justyna Kujaczyńska-Gajdamowicz, która orzekała w pierwszym procesie przypomniała, że według ustawowej definicji współpraca:

polegać musi na świadomych i tajnych kontaktach z organami bezpieczeństwa państwa, wiązać się musi z operacyjnym zdobywaniem informacji przez służby i nie może ograniczać się wyłącznie do samej woli (muszą być przekazywane informacje). Tego wszystkiego w przypadku byłego rektora UMK oskarżyciel nie wykazał.

„Smutni panowie” w gabinecie rektora

Sam profesor Kopcewicz nie ukrywał, że będąc rektorem w tamtym okresie po prostu musiał kontaktować się ze służbami bezpieczeństwa. Jak czytamy w materiale przygotowanym przez „Wyborczą”, do jego gabinetu w zwyczajnych godzinach pracy przychodzili esbecy, którzy wypytywali o sprawy związane z uczelnią.

Teczki personalne, zdjęcie poglądowe (fot. Tomasz_Mikolajczyk, lic. CC0)

fot.Tomasz_Mikolajczyk, lic. CC0 Teczki personalne, zdjęcie poglądowe (fot. Tomasz_Mikolajczyk, lic. CC0)

Przez cały czas trwania sądowej walki toruńskie środowisko naukowe wspierało byłego rektora. Obecny rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, wydał nawet w tej sprawie oświadczenie:

Pan Rektor Kopcewicz jest osobą o wyjątkowych zasługach dla Uniwersytetu i jego społeczności, przeprowadził go przez niezwykle trudne czasy lat 80., walcząc o jego autonomię, a być może ratując wręcz uczelnię przed likwidacją, bronił pracowników i studentów przed represjami ze strony władz politycznych PRL, wielokrotnie osobiście interweniował w sprawach aresztowanych i prześladowanych członków naszej społeczności.

Wyrok sądu w Gdańsku kończy postępowanie w sprawie lustracji prof. Jana Kopcewicza.

Źródła informacji:

  1. Były rektor UMK prawomocnie uniewinniony! Nie był TW „Leszkiem” – potwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku, nowosci.com.pl [dostęp 24.01.2019].
  2. Jak IPN polował na rektora UMK. W tle kontrwywiad, torun.wyborcza.pl [dostęp 24.01.2019].
  3. Prof. Jan Kopcewicz nie donosił SB – orzekł sąd, radiopik.pl [dostęp 24.01.2019].
  4. Prof. Jan Kopcewicz niewinny! Złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne [PROCES LUSTRACYJNY PROF. KOPCEWICZA], nowosci.com.pl [dostęp 24.01.2019].
  5. PRZEGLĄD MEDIÓW – 11-13 marca 2017, ipn.gov.pl [dostęp 24.01.2019].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.