Prace domowe zaczęto zadawać już w starożytnym Egipcie
Zadania domowe dla uczniów często są niczym męki Tantala. Kiedy kolejny raz będą się żalić na tę „niesprawiedliwość świata”, warto im przypomnieć, że nie oni pierwsi i nie ostatni. Lekcje musieli odrabiać już starożytni Egipcjanie.
Jednym z najstarszych sposobów kodyfikacji pisma były egipskie hieroglify, jednak to nie one znajdują się na tabliczce pokrytej warstwą wosku, jaka została zakupiona przez British Library w 1892 roku.
Jak podaje serwis livescience.com, tabliczka pochodzi sprzed około 1800 lat. Starożytny artefakt zawiera zadanie w języku greckim, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że za panowania Ptolemeuszy (zakończonego w 30 r. p.n.e.) Grecy zmonopolizowali armię i wyższą warstwę urzędniczą Egiptu. Po upadku dynastii w kraju nadal żywotne były wpływy greckiej kultury (m.in. w kwestii religii, czy sztuki).
Na tabliczce powleczonej woskiem zachowała się praca domowa. Część zadania stanowiło ćwiczenie stanowiące element nauki pisania (w jednej linii umieszczony został wzór, a poniżej został przepisany niewprawną ręką). Także we współczesnej szkole stosuje się podobną praktykę na tym etapie edukacji – dzieci powtarzają szlaczki i przepisują litery, słowa, lub całe zdania. Jak widać metody te są niemal tak stare jak sama instytucja placówek oświatowych. Jak podaje livescience.com, w języku greckim na tabliczce zapisano dwie sentencje: „Powinieneś przyjąć radę tylko od mądrego człowieka” oraz „Nie możesz ufać wszystkim swoim przyjaciołom”.
Jak przypomina portal, tego rodzaju przybory do nauki wykonywane były poprzez wylanie wosku na zagłębienie w specjalnie przygotowanej tabliczce. Gdy plastyczna materia zastygała, można było ryć w niej odpowiednim rylcem bez marnowania bardzo drogiego papirusu lub pergaminu.
Choć nie sposób określić dokładnie, do kogo należał ten przedmiot, można wysnuć pewne przypuszczenia. Edukacja w Egipcie tego okresu nie była tania, zatem stać było na nią głównie klasy uprzywilejowane. Co więcej, oficjalna ścieżka do zdobycia wiedzy była zamknięta dla kobiet. Możemy zatem założyć, że w grece ćwiczył się młody mężczyzna lub chłopiec pochodzący z zamożnego domu. Jego wprawki będzie można zobaczyć na wystawie „Writing: Making Your Mark”, która zostanie otwarta wiosną w British Library.
Źródła informacji:
- 2019 at the British Library: major exhibitions on the act of writing and Buddhism; Leonardo da Vinci’s notebooks to be displayed together in the UK for the first time to mark 500 years since his death, bl.uk [dostęp 10.01.2019].
- Even the Ancient Egyptians Had Homework, Preserved Tablet Shows, livescience.com [dostęp 10.01.2019].
Dodaj komentarz