Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jak wyglądała w średniowieczu ceremonia pasowania na rycerza?

Ważnym elementem pasowania było uderzenie mieczem.

fot.Edmund Blair Leighton/domena publiczna Ważnym elementem pasowania było uderzenie mieczem.

Uderzenie mieczem, a może królewski pocałunek? Prywatna ceremonia, czy wielogodzinna, publiczna uroczystość? W kościele czy na zamku? Moment pasowania na rycerza mógł wyglądać bardzo różnie. Ale jedno jest pewne: dla tych, którzy dostąpili tego zaszczytu, była to jedna z najważniejszych chwil w życiu.

Jak Geoffrey z Andegawenii został rycerzem

Gdy [Geoffrey z Andegawenii] wszedł do wewnętrznej komnaty królewskiego hallu [w Rouen], otoczony swymi i królewskimi rycerzami oraz tłumem ludzi, król […] wyszedł mu na spotkanie, czule objął go, ucałował i, ujmując go za dłoń, poprowadził do siedziska. […] Cały ten dzień minął na radosnym świętowaniu. Z pierwszym brzaskiem następnego dnia przygotowano kąpiel, zgodnie z obyczajem dotyczącym rycerzy nowicjuszy. […]

Po kąpieli Geoffrey wdział lnianą bieliznę, tunikę z sukna i złota, purpurową szatę, jedwabne pończochy i buty zdobione złotymi lwami; jego towarzysze, których przyjmowano do stanu rycerskiego razem z nim, również przybrali się w złoto i purpurę.

[Geoffrey] ze swym orszakiem możnych opuścił komnatę, by pokazać się publicznie. Przyprowadzono konie i rozdano broń. Geoffreyowi dostał się hiszpański rumak cudnej piękności, bardziej rączy niż lot ptaków. Uzbrojono go też w zbroję z podwójnie przeplatanej kolczugi, której nie przebiją żadna kopia ani oszczep, oraz obuto w żelazne buty z tej samej podwójnej siatki, do nich przytroczone były złote ostrogi; na szyi powieszono mu tarczę ze złotymi lwami; na głowie miał hełm błyszczący wieloma drogimi kamieniami, którego żaden miecz nie był w stanie przebić lub uszkodzić; dostarczono mu też jesionową włócznię z żelaznym grotem, i wreszcie z królewskiego skarbca przyniesiono stary miecz. […]

W ten sposób został uzbrojony nasz rycerz nowicjusz, przyszły kwiat rycerstwa, który mimo swej zbroi wskoczył z cudowną zręcznością na konia. Cóż więcej rzec można? Ten dzień, poświęcony honorowi świeżo pasowanych rycerzy, spędzono na grach wojennych i ćwiczeniach. Przez całe siedem dni trwały uroczystości ku czci nowych rycerzy.

W taki właśnie sposób według relacji kronikarza Jana z Tours piętnastoletni Geoffrey z Andegawenii został pasowany na rycerza. Tego aktu w 1128 roku dokonał jego przyszły teść – król Henryk I. Pod koniec dwunastego stulecia do samego świeckiego rytuału dołączył jeszcze element religijny. Kandydat musiał spędzić noc na czuwaniu w zamkowej kaplicy, oczyszczając w ten sposób duszę, tak jak kąpiel obmywała jego ciało.

Ceremonii pasowania towarzyszyło często całodzienne świętowanie.

fot.Alphonse de Neuville/domena publiczna Ceremonii pasowania towarzyszyło często całodzienne świętowanie.

O świcie ksiądz odprawiał mszę w intencji przyszłego rycerza, zaś po niej młodzieniec wraz z rodziną i znajomymi spożywał śniadanie. W końcu ubierano go w nowe szaty, specjalnie na tę okazję przygotowane. Najczęściej były śnieżnobiałe, a nie złote i purpurowe jak w opisanym wyżej przykładzie. Kandydat zakładał białą jedwabną koszulę, kalesony i tunikę, na to zaś podbitą gronostajami suknię.

Ceremonia

Ceremonia pasowania zazwyczaj miała miejsce na zewnątrz, na podwyższeniu lub dywanie, wśród fanfar z trąb i przy muzyce minstreli. Ojciec młodzieńca wraz z innymi rycerzami, wśród których często znajdował się senior, pomagali młodzieńcowi włożyć zbroję i zabrać ekwipunek. Przynoszono miecz poświęcony poprzedniej nocy przez duchownego. Chłopak nabożnie całował jego rękojeść – w jej wgłębieniu często umieszczano relikwie.

Następnie nadchodził punkt kulminacyjny uroczystości – colée, czyli uderzenie, zazwyczaj wykonywane przez ojca. Nie było to jedynie symboliczne, delikatne dotknięcie. Prawdziwe colée stanowiło potężny cios otwartą dłonią, który często zbijał młodzieńca z nóg. Nie pomagał tu nawet fakt, że chłopak był do tego wszystkiego dobrze przygotowany. Zgodnie z informacjami hiszpańskiego pisarza Ramona Llulla celem uderzenia było swoiste wsparcie pamięci – tak by nowy rycerz nigdy nie zapomniał dopiero co złożonej przysięgi.

Artykuł stanowi fragment książki Frances i Josepha Gies "Życie w średniowiecznym zamku", wydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Artykuł stanowi fragment książki Frances Gies i Josepha Giesa „Życie w średniowiecznym zamku”, wydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

„Idź, godny synu! Bądź prawdziwym rycerzem, odważnym w obliczu swych wrogów” – mówi ojciec w jednym ze średniowiecznych romansów. „Bądź zatem odważny i prawy, by Bóg mógł cię kochać – i pamiętaj, że pochodzisz z rodzaju, który nigdy nie może być fałszywy” – dodaje z kolei inny rodzic. Młody człowiek odpowiadał: „Taki będę, z Bożą pomocą!”. Po zakończonej ceremonii młodzieniec czasami wchodził jeszcze do świątyni i kładł swój miecz na ołtarzu jako znak oddania się Kościołowi.

Młodzieniec stawał się teraz rycerzem, członkiem rycerstwa. Podprowadzano mu konia bojowego w pełnej uprzęży – prezent od ojca lub seniora. Gdy tylko znalazł się w siodle, dostawał kopię i tarczę i mógł trochę pogalopować dookoła. Następnie przypuszczał atak na quintain – manekina w kolczudze i z tarczą, umieszczonego na kiju. Czasem do strącenia było więcej tych sztucznych „przeciwników” – po to, by uczynić test trudniejszym i bardziej interesującym. Pokaz zazwyczaj zamykała pozorowana walka na kopie i tarcze.

Na polu bitwy

W pewnych sytuacjach można było pasować kogoś na rycerza od razu na polu bitwy. Przykładowo William Marshal otrzymał status rycerza w 1167 roku z ręki swego patrona i kuzyna Wilhelma z Tancarville, dziedzicznego szambelana Normandii.

Miało to miejsce podczas wojny między Henrykiem II i Ludwikiem VII z Francji. Jadąc z posiłkami d la hrabiego Eu pod Drincourt, szambelan zwołał normańskich baronów pod swą komendą na ceremonię pasowania. William Marshal stanął przed swoim kuzynem ubrany w nowy płaszcz. Wilhelm „przypasał mu miecz” i dopełnił zwyczaju colée.

Noc poprzedzającą pasowanie przyszły rycerz spędzał zwykle na modlitwie.

fot.Karl Jauslin/domena publiczna Noc poprzedzającą pasowanie przyszły rycerz spędzał zwykle na modlitwie.

Kilka lat później, w 1173 roku, ten sam William Marshal pasował młodego Henryka, najstarszego syna króla Henryka II, również w trakcie przygotowań do bitwy. Chłopak podał miecz panu Chepstow, mówiąc: „chciałbym, by ten honor spadł na mnie od Boga i od ciebie” i w obecności świty Henryka oraz zebranych baronów i rycerzy William przypasał mu miecz.

Tym razem zamiast uderzenia zastosowano pocałunek i – według słów biografa – „młodzieniec został rycerzem”. Ponad cztery dekady później William pasował kolejną królewską osobistość – dziewięcioletniego Henryka III, w przeddzień jego koronacji.

Źródło:

Powyższy tekst stanowi fragment książki Frances Gies i Josepha Giesa Życie w średniowiecznym zamkuwydanej nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst został poddany podstawowej obróbce redakcyjnej w celu wprowadzenia częstszego podziału akapitów.

Cała prawda o życiu codziennym w średniowieczu:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.