Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ten amerykański okręt z I wojny światowej poszedł na dno jak kamień. Wreszcie wiemy jak do tego doszło

USS San Diego 28 stycznia 1918 roku (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna USS San Diego 28 stycznia 1918 roku (fot. domena publiczna)

Amerykanie nie przyłączyli się do I wojny światowej od razu. Kiedy jednak w 1917 roku wkroczyli do walki, rzucili na front ponad milion żołnierzy i trzysta okrętów. Jedna z jednostek zatonęła w tajemniczych okolicznościach. Wreszcie wiemy tak naprawdę co się z nią stało.

Choć do walki po  stronie Ententy USA skierowało poważne siły, amerykańskiej flocie udało się uniknąć dużych strat.

Jak wyjaśnia portal livescience.com, jedynym ważnym okrętem utraconym przez US Navy był krążownik USS San Diego. Jednostka zatonęła 19 lipca 1918 roku kilkanaście kilometrów od wyspy Fire Island, w pobliżu Nowego Jorku.

USS San Diego poszedł na dno bardzo szybko – w przeciągu zaledwie 28 minut. Jednocześnie niemal cała załoga zdołała się uratować – zginęło zaledwie 6 osób, a 1177 się ewakuowało. Przez ponad sto lat przyczyna zatonięcia nie była w stu procentach jasna. Badacze wysnuwali różne teorie, w których brali pod uwagę ewentualność zatopienia przez U-Boota, awarii, czy działania sabotażystów.

Teraz do akcji wkroczyli archeolodzy podwodni. Dzięki ich działaniom po stu latach zagadka została rozwiązana. Badacze zeszli pod wodę i dokładnie przebadali wrak jednostki oraz przeprowadzili analizy z pomocą sonaru. Jak wyjaśnia cytowany przez livescience.com archeolog morski Alexis Catsambis, naukowcy uważają, że odpowiedzialny za zatonięcie USS San Diego był U-Boot.

Jak donoszą eksploratorzy, wrak znajduje się na głębokości około 35 metrów. Szczątki jednostki spoczywają do góry dnem. Przez lata stały się żywą rafą koralową. Zanim jednak do tego doszło, USS San Diego został trafiony 19 lipca 1918. Choć jednostka została trafiona, nie przerywała walki. Kapitan skierował krążownik  w stronę lądu, by w miarę możliwości  zatonął na płytkich wodach, a załoga tymczasem strzelała ze wszystkich dział dopóki te nie znalazły się pod wodą.

Zatonięcie USS San Diego (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zatonięcie USS San Diego (fot. domena publiczna)

Badacze uważają, że USS San Diego zatonął w wyniku zetknięcia z miną, na co wskazuje rozmiar i umiejscowienie uszkodzeń. Archeolodzy identyfikują jako winowajcę U-156, który kilka dni później dokonał jedynego w czasie tej wojny ataku niemieckiej jednostki na kontynent amerykański.

Jak informuje serwis news.usni.org, dodatkowym dowodem jest to, że Richard Feldt, kapitan U-Boota, wysłał wiadomość radiową z informacją, że to on stoi za zatopieniem krążownika (jego ludzie postawili minę, na którą nadziała się amerykańska jednostka). Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji na temat planów konserwacji wraku, czy podniesienia go z dna.

Źródła informacji:

 1. Investigation Confirms WWI Cruiser USS San Diego Was Sunk by U-boat Mine, news.usni.org [dostęp 13.12.2018].
 2. The US Lost 1 Warship in WWI. 100 Years Later, We Know What Caused the Sinking, livescience.com [dostęp 13.12.2018].

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (1)

    1. Anonim Odpowiedz

     W programie national geographic usłyszałam, że z okrętu San Diego uratowało się tylko 6 osób z ponad 1100 Artykuł p. Zaprutko – Janickiej podaje informację odwrotną. Co jest prawdą ?

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.