Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Na dnie Morza Północnego znaleziono najnowocześniejszego U-Boota, który wyruszył z Danii z nieznaną misją dwa dni przed końcem wojny

Nazistowski plakat propagandowy zachęcający do wstępowania do Kriegsmarine (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Nazistowski plakat propagandowy zachęcający do wstępowania do Kriegsmarine (fot. domena publiczna)

Na dwa dni przed ogłoszeniem przez aliantów końca wojny z Danii wyruszył z nieznaną misją U-Boot U-3523. Był to najnowocześniejszy okręt podwodny nazistowskiej Kriegsmarine, który jednak nie zdołał umknąć brytyjskiej bombie, która go zatopiła. Naukowcom właśnie udało się odnaleźć jego wrak.

Naukowcy z duńskiego Muzeum Wojny Morskiej w Jutlandii skanują dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraków, skupiając się między innymi na cieśninie Skagerrak pomiędzy Danią i Norwegią. Jak podaje portal livescience.com, do tej pory udało im się namierzyć i udokumentować 450 szczątków różnego rodzaju jednostek. Wśród nich 12 wraków to pozostałości okrętów podwodnych. Jednak to U-3523, na którego właśnie natrafili, zelektryzował badaczy.

Jest to wrak najnowocześniejszego nazistowskiego U-Boota zbudowanego w czasie II wojny światowej. Według zachowanych informacji jednostki tego typu miały być superszybkie, ciche oraz być w stanie przepłynąć dystans z Europy do Stanów Zjednoczonych bez potrzeby wynurzania się na powierzchnię. Posiadały ponadto specjalne akumulatory pozwalające na pozostawanie pod wodą nawet do kilku dni. Przed końcem wojny do służby weszły zaledwie dwa takie U-Booty z planowanej całej flotylli. Naszpikowanie najnowocześniejszą technologią nie uchroniło jednostki od zatopienia. 6 maja 1945 roku jednostkę wypatrzył i zatopił brytyjski samolot.

Teraz odnaleźli ją duńscy naukowcy. Jak wynika z ich badań, U-Boot wyszedł w morze z 58 osobami na pokładzie, po czym został zatopiony. 76-metrowa jednostka głęboko wbiła się w dno dziobem. Od strony rufy wystaje około 20 metrów.

Źródła informacji:

Nazi Germany’s Most High-Tech Submarine Found 73 Years After It Was Blown Up, livescience.com.

Komentarze (4)

  • Wojtek Odpowiedz

   A 150 000 ruskich na usługach hitlera to byli własowcy, ruscy, sowieci czy naziści? Narody poznaje się po wspólnej ideologii już od starożytności a nie po DNA jak w prehistorii

 1. Zaspawany Odpowiedz

  O ile wiem to naziści byli nie tylko w Niemczech ale w wielu innych krajach, przykład narodosciowe dywizje wafen SS. Więc pytanie, gdzie i kto go zbudował? I rozumiem że pracownicy stoczni byli weryfikowani pod kątem bycia nazistą, podobnie jak zaloga? Co usprawiedliwia nazwanie U-3523 „faszystowski okręt……”
  Źródło które pani podała: Nazi Germany’s Most High-Tech Submarine Found 73 Years After It Was Blown Up, livescience.com
  Czy aby pierwsze dwa słowa nie sugerują czegoś?
  Rzetelność czy poprawność, o to jest pytani

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.