Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Cmentarzysko sprzed niemal 2 tysięcy lat w województwie lubuskim

O niezwykłym odkryciu poinformował w czwartek 6 grudnia PAP (na zdj. screen wiadomości ze strony Nauka w Polsce).

fot.Nauka w Polsce/PAP O niezwykłym odkryciu poinformował w czwartek 6 grudnia PAP (na zdj. screen wiadomości ze strony Nauka w Polsce).

Miecz, ozdobne zapinki i kilkadziesiąt innych wykonanych z brązu i żelaza zabytków znaleźli archeolodzy na germańskim cmentarzysku odkrytym w powiecie gorzowskim. Nekropolia liczy sobie blisko dwa tysiące lat.

„Po wstępnych badaniach, które przeprowadziliśmy w listopadzie uważam, że mamy do czynienia z olbrzymim, być może nawet kilkuhektarowym cmentarzyskiem z pierwszych wieków naszej ery” – poinformował Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Badacze w miejscu znaleziska odkryli między innymi trzy kompletne groby z przepalonymi ludzkimi kośćmi – w jednym szczątki znajdowały się pierwotnie w ceramicznej urnie, w dwóch pozostałych złożono je do wykopanych w ziemi jam. „Należały zapewne do osób trudniących się wojaczką, bo w grobach odkryliśmy elementy uzbrojenia, w tym rytualnie zgięty metalowy miecz” – relacjonuje Socha.

Cmentarzysko służyło jednak najprawdopodobniej całej społeczności, ponieważ wokół znaleziono również spinki oraz liczne ozdoby. Badacze przypuszczają, że należało do ludności germańskiej.

Dalszych odpowiedzi powinna udzielić analiza antropologiczna kości znalezionych w odkrytych grobach.

Póki co archeolodzy nie ujawnili dokładnej lokalizacji cmentarzyska z obawy przed „poszukiwaczami skarbów”, którzy mogliby przybyć na miejsce z detektorami metalu. W miejscu wykopalisk znaleziono bowiem bardzo dużo zabytków z żelaza i brązu.

Obszary występowania plemion germańskich na przełomie er.

fot.D. Bachmann/CC BY-SA 3.0 Obszary występowania plemion germańskich na przełomie er.

Już wkrótce wszyscy będą mogli je obejrzeć. W przyszłym roku w Muzeum Twierdzy Kostrzyn archeolodzy planują wystawę zabytków znalezionych na cmentarzysku.

Germanie na przełomie er zajmowali terytorium obecnej Polski. Według najbardziej rozpowszechnionej wersji, opuścili te ziemie przed VI wiekiem n.e. i udali się na zachód, ustępując miejsca Słowianom znad Dniepru. Niektóre znaleziska archeologiczne sugerują jednak, że żyli na polskiej ziemi znacznie dłużej.

Źródło newsa:

Komentarze (4)

  1. Kruczobladydziad Odpowiedz

    Właśnie z kąd pewność że to przodkowie niemców nigdzie nie ma na to wiarygodnego dowodu na ten temat poza zachodnio żydowską propagandą a nawet w kronikach na ten temat jest wiecej niejasności niż spójnych punktów

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.