Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Dziecko-wampir i niemowlęta pochowane obok kruczych szponów i kości ropuch? We Włoszech odkryto dziwaczny cmentarz

Pochówek wampiryczny odnalezony we Włoszech (fot. screen materiału przygotowanego przez Arstechnica.com)

fot.screen materiału przygotowanego przez Arstechnica.com Pochówek wampiryczny odnalezony we Włoszech (fot. screen materiału przygotowanego przez Arstechnica.com)

Na starożytnym cmentarzu w miejscowości Lugnano we Włoszech archeolodzy natrafili na niezwykłe pochówki, wśród których znajdował się antywampiryczny grób dziecka z V wieku naszej ery. Dlaczego uznano malca za zagrożenie?

Profesor antropologii z University of Arizona David Soren, który od końca lat osiemdziesiątych XX wieku nadzorował prace prowadzone w obrębie nekropolii, jest pod wielkim wrażeniem odkrycia. Jak powiedział portalowi Livescience.com:

Nigdy nie widziałem czegoś takiego. To nadzwyczaj dziwaczne i niesamowite. Lokalnie nazywają to „Wampir z Lugnano”.

Cmentarz dla malców i zwierząt?

Naukowcy zakładali dotychczas, że cmentarz, zwany La Necropoli dei Bambini, przeznaczony był dla niemowląt i najmłodszych dzieci. Najstarsze pochowane na nim dziecko, które znaleziono do tej pory, miało około trzech lat.

Nekropolia powstała w połowie V wieku naszej ery w porzuconej rzymskiej willi. W tym okresie w okolicy wybuchła epidemia malarii, która zebrała spore żniwo. Jak przypuszczają badacze, właśnie wówczas zmarło dziesięcioletnie dziecko, którego grób wywołał wśród nich największe zdziwienie.

Choć dokładne badania DNA nie zostały jeszcze przeprowadzone,  badacze odkryli na szkielecie charakterystyczne ślady choroby. Jedną z możliwych komplikacji w przebiegu malarii jest ropień w zębie, który zauważono w odkrytej szczęce. Analizy kodu genetycznego zawartego w innych szczątkach potwierdzają tę tezę.

Widok na miejscowość Lugnano (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Widok na miejscowość Lugnano (fot. domena publiczna)

Dziesięcioletnie dziecko, którego płeć jeszcze nie jest znana, zostało pochowane z kamieniem wciśniętym do ust. Jak podejrzewają badacze, kawałek skały miał sprawić, że malec nie wstanie z grobu. Współcześni obawiali się, że dziecko mogłoby wędrować wśród żywych i roznosić chorobę, która je zabiła. To przykład niezwykłego pochówku na cmentarzu, który sam w sobie nie jest typowy.

Innym odnalezionym szkieletom towarzyszyły bowiem dość dziwaczne z naszej perspektywy atrybuty. Dzieci grzebano obok kruczych szponów i kości ropuch. Znajdowano także naczynia z brązu wypełnione szczątkami szczeniąt złożonych w ofierze. Jak tłumaczą archeolodzy, przerażeni wybuchem zarazy Rzymianie sięgali po czary, by powstrzymać jej rozprzestrzenianie. Kolejnym przykładem praktyk magicznych obliczonych na utrzymanie trupa w grobie jest pochówek trzyletniej dziewczynki. Dłonie i stopy dziecka przyłożone zostały kamieniami.

Naukowcy będą kontynuować prace w Lugnano w przyszłym roku. Nadal spora część cmentarza pozostaje niezbadana.

Źródła informacji:

  1. ‚Vampire Burial’ Reveals Efforts to Prevent Child’s Return from Grave, Universtiy of Arizona, arizona.edu [dostęp 15.10.2018].
  2. Child ‚Vampire’ Was Buried 1,550 Years Ago in Italy, livescience.com [dostęp 15.10.2018].
  3. Fifth-century child’s skeleton shows evidence of “vampire burial”, arstechnica.com  [dostęp 15.10.2018].

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.