Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Germanie żyli na polskiej ziemi dłużej niż sądziliśmy

Wykopaliska archeologiczne w Ulowie w 2008 roku.

fot.Archeo16/domena publiczna Wykopaliska archeologiczne w Ulowie w 2008 roku.

Do tej pory panowało przekonanie, że w VI wieku n.e. terytorium obecnej Polski było opustoszałe. Słowianie powoli przybywali znad Dniepru, a Germanie przenosili się na zachód. Nowe odkrycia archeologów mogą sprawić, że zmienimy zdanie.

Wykopaliska w Ulowie w województwie lubelskim, niedaleko granicy z Ukrainą, prowadzone są od 2002 roku. Wcześniej niewiele wiedzieliśmy o historii tej okolicy. Naukowcy odkopali dwie duże osady. Znaleźli teren, który służył ówczesnym mieszkańcom do chowania zmarłych. Pozostałości zabudowań pochodzą z początków IV do V wieku n.e. Zamieszkiwały w nich plemiona germańskie.

Najnowsze odkrycia zmieniają stan rzeczy. Konstrukcje słupowe, znajdujące się na germańskim cmentarzysku są datowane metodą radiowęglową na okres między końcem V a  początkiem VII wieku naszej ery. „Konstrukcje te zatem pochodzą z czasów, kiedy nad Wisłą zaczęli pojawiać się Słowianie. Jednak lud ten nie wznosił budowli takiego typu, które odkryliśmy w Ulowie” stwierdziła w wywiadzie dla PAP dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Badaczka sądzi, że domy mogli wznieść członkowie plemion germańskich.

Archeolog przedstawia dwie teorie dotyczące pochodzenia odkrytych zabudowań. Pierwsza z nich głosi, że domy zbudowali członkowie germańskiego plemiona Herulów, podczas swojej wędrówki do Skandynawii. Druga natomiast wskazuje, że konstrukcje słupowe mogły być wykorzystywane jako platformy pogrzebowe, przez germanów, którzy zamieszkiwali okoliczne osady już wcześniej, aż do VII w. n.e.

Być może dzięki wykopaliskom odkryjemy nieznaną kartę historii naszych ziem. Pomoże nam w tym również badanie genetyczne prehistorycznych i średniowiecznych szczątków z terenów dzisiejszej Polski przeprowadzane przez naukowców z Poznańskiego Centrum Archeogenomiki.

Źródło informacji:

Komentarze (39)

  • Lanfear Odpowiedz

   Istnieje takie zjawisko, jak mieszanie genów, a także geny dominujące i recesywne. Określanie dominującego ponad 1000 lat temu genotypu na podstawie obecnie miażdżącej przewagi haplogrupy R1a1a w społeczności jest równie dokładną metodą badawczą, co nawilżony palec na wietrze dokładną metodą prognozy pogody.

   • Adrian Leszczyński Odpowiedz

    Twoja nieznajomość genetyki populacyjnej poraża. Na Twoim miejscu nie wypowiadałbym się w tematach, o których masz mgliste pojęcie. Łatwo się bowiem skompromitować, co czynisz swoimi turboprypeciowymi wpisami pod niniejszym artykulikiem.

  • Paweł Balcer Odpowiedz

   Bzdura ……..Germanie na wschodzie Polski w tamtych latach ??? Kolejna bzdura o Słowianach ….. że zaczęli się pojawiać w V wieku ……Totalna bzdura to teza że tereny Polski były opustoszałe do VI wieku …….95 % lesistość kraju sprawiała dobre warunki do rozwoju społeczności przez długie stulecia , co obrazują liczne prace archeologiczne . Nie narażone na częste najazdy i penetracje innych plemion. Lud żyjący na terenach rolniczych , chętnie korzystał z wynalazków przynoszonych przez obcych , co można udokumentować rozwojem metalurgii żelaza w całym kraju a przyniesioną przez Celtów .

  • Lanfear Odpowiedz

   Nie ma to jak rzeczowa i merytoryczna odpowiedź na artykuł z którym się nie zgadzasz. Patrząc na ten rozległy wywód, będący mistrzostwem erystycznym muszę przyznać, że moja wiara w teorię allochtoniczną dotyczącą pochodzenia Słowian została niemal doszczętnie zdruzgotana.

   • Adrian Leszczyński Odpowiedz

    Tylko ludzie pozbawieni jednocześnie wiedzy i inteligencji wierzą w niedorzeczności pseudoteorii allochtonicznej ukutej przez Niemców na polityczne zamówienie mające na celu usprawiedliwienie panowania nad słowiańskimi narodami.

 1. Anonim Odpowiedz

  znaleźli jedną zapomnianą wyspę germańska ma morzu słowiańszczyzny i wielki tytuł dodali, od cały artykuł.

  • Lanfear Odpowiedz

   To trochę głupi i ulegli musieli być ci Słowianie, skoro dali rządzić sobą kilku germańskim genetycznie Piastom ;) . Przecież choćby nawet i w 1994 Rwandzie biedniejsza większość nie dokonała rzezi na uprzywilejowanej mniejszości. A nie, poczekaj…

  • Lanfear Odpowiedz

   Takich wysepek jest zresztą o wiele więcej pochodzących z tamtych czasów ;) . Polecam zaznajomić się z literaturą dotyczącą tematyki prahistorii ziem polskich. W miarę przystępnie i rzetelnie pod wieloma względami jest napisane choćby w „Wielkiej Historii Polski” Tomie 1 Kozłowskiego i Kaczanowskiego.

   • Adrian Leszczyński Odpowiedz

    Hahaha… Literatura kossinowców, propagandystów prusackiej propagandy rzeczywiście z nauką ma „wiele” wspólnego. Tyle co krzesło z krzesłem elektrycznym :-)

  • MM Odpowiedz

   A co mają badania genetyczne do etnosu? Mamy przecież zabytki piśmiennicze choćby Gotów, czy spisane przez nich dzieje. No i Słowianie to na pewno nie byli xd

   • Adrian Leszczyński Odpowiedz

    Mamy źródła pisane, które jasno mówią o tym kim byli Słowianie w starożytności. A genetyka jak najbardziej mówi wiele o pochodzeniu ludzi. To, że tej dziedziny nauki nie rozumiesz, to już Twój problem. Tak samo jak Twoja nieznajomość dawnych źródeł pisanych. Jeśli chcesz poszerzyć swoją skromną wiedzę, nieznajomość źródeł pisanych oraz genetyki, to wygugluj sobie moje nazwisko w necie. Możesz też napisać maila. Odpowiem na pytania i wątpliwości.

  • Adrian Leszczyński Odpowiedz

   Ciekawe co Ty rozumiesz z genetyki populacyjnej? Z chęcią sprawdziłbym Twoją „wiedzę” w tej dziedzinie :-)

  • ko2006 Odpowiedz

   to ze Goci pochodzili ze Skandynawii i byli germanami to jest oczywiste. Ale na czym polegała germańskość Wandali? Czy to że ich niektórzy władcy przyjęli imiona germańskie wtedy kiedy przyjęli gocki arianizm i włączyli się w pochód na Rzym jest juz dostatecznym argumentem na germańskość np. kultury przeworskiej? Dlaczego wandalskie symbole takie jak ręce Boga w ogóle nie istnieją w germańskim folklorze a powszechne są np na słowiańskich pisankach?

 2. Anonim Odpowiedz

  Sprawa prosta :
  Jeśli konstrukcja zrębowa – to ślad budowli słowiańskiej,słupowa – germańskiej .
  W przekrojach wykopów będą widoczne wyłącznie te drugie .
  Wniosek :1. Postawiłem sobie „germańską ” altanę w ogrodzie :) 2. Miałem bardzo metodycznych Przodków – jedni stawiali kłody wyłącznie na sztorc , drudzy na płask .
  3. Dzięki takim odkryciom zrozumiałem dlaczego ciągle ze sobą walczyli .
  Wspaniale ,że można tak prosto opisać język i kulturę ludzi za pomocą kilku sztychów łopatą .
  Tylko mój Dziadek zapewne by tego nie zrozumiał . Dom miał na zrąb , szopę z słupów ,
  a i jeszcze ziemiankę na ziemniaki :) tu dramat po jakiej nacji to będzie ?:)

 3. gosć Odpowiedz

  to w końcu znad Dniepru czy z bagien Prypeci ci Słowianie przybyli? Zdecydujcie sie na jakąś jedną wersję swojej zafałszowanej historii bo już się sami nie możecie połapać

 4. Corvus Frugilegus Odpowiedz

  Poszukaj sobie na mapie gdzie jest Prypeć, a gdzie Dniepr. Naprawdę musisz robić z siebie takiego błazna?

 5. Corvus Frugilegus Odpowiedz

  Czy Kraków leży w Małopolsce czy nad Wisłą? Ci cali geografowie mogliby zdecydować się na jedna wersję ich zakłamanej wiedzy.

 6. Leszek Mioduchowski Odpowiedz

  Wielki problem polskich kronikarzy od Długosza do Marcina Kromera i Bielskich – czy pochodzimy od Wandali czy (enigmatycznych) Sarmatów (‚Sarmaci i uczeni.Spór o pochodzenie Polaków’ – autor Wojciech Paszyński). Być może ludność słowiańska była obecna w środkowej i wschodniej Europie dużo wcześniej, ale ślady archeologiczne w okresie 600 pne do 600 ne należą do Germanów…

  • Adrian Leszczyński Odpowiedz

   Polecam mój artykuł „Sarmaci, Germanie i Słowianie”. Wówczas powinno Ci się coś rozjaśnić nt. tego, co dawni skrybowie pisali o pochodzeniu Polaków. Linka nie podaję, gdyż raz już podałem i komentarz został usunięty. Ale łatwo znaleźć w sieci.

 7. Paweł Balcer Odpowiedz

  Bzdura ……..Germanie na wschodzie Polski w tamtych latach ??? Kolejna bzdura o Słowianach ….. że zaczęli się pojawiać w V wieku ……Totalna bzdura to teza że tereny Polski były opustoszałe do VI wieku …….95 % lesistość kraju sprawiała dobre warunki do rozwoju społeczności przez długie stulecia , co obrazują liczne prace archeologiczne . Nie narażone na częste najazdy i penetracje innych plemion. Lud żyjący na terenach rolniczych , chętnie korzystał z wynalazków przynoszonych przez obcych , co można udokumentować rozwojem metalurgii żelaza w całym kraju a przyniesioną przez Celtów .

 8. citiZEN Odpowiedz

  i to bez wątpienia co więcej dodam ze żyją tu do dziś gdyż to Słowianie są GERMANAMI czyli mieszkańcami Germanii jak nazywali ziemi miedzy Wisłą a Renem Rzymianie, niestety od czasów powstania cesarstwa pruskiego niemiecka propaganda wbiła światu jakoby Teutoni , niemowy czyli niem-cy nimi byli na szczęście jest genetyka

 9. Adrian Leszczyński Odpowiedz

  Niewiarygodne i niebywałe brednie o rzekomych Pra-Niemcach zamieszkujących ziemia polskie aż pod granicę z Ukrainą i o Słowianach rzekomo przybywających na ziemie polskie od VI w. Kto dziś w 2017 / 2018 r. w obliczu najnowszych odkryć nowoczesnych dziedzin nauki pisze tego typu pierdoły? Przecież to z nauką nie ma nic wspólnego. To tylko archaiczna prusacka propaganda, z której część zacofanego i niedouczonego środowiska uniwersyteckiego nie może się otrząsnąć.

 10. Ignac Odpowiedz

  Pytanie z innej beczki, wykopaliska przeprowadza się boso żeby nie uszkodzić czegoś ewentualnie, czy pani ze zdjęcia lubi po prostu chodzić na bosaka?

 11. ko2006 Odpowiedz

  Czy kiedyś dowiem się na czym polegała germańskość tych rzekomych „Germanów” zamieszkujących tereny między Odrą a Wisłą. Bo argument że wynikała z ich zaawansowania cywilizacyjnego jakoś mnie nie przekonuję i trąci ideologią o wyższości rasowej. Czy mowili w językach germańskich? czy ich zwyczaje i symbole dziś można spotkać w folklorze germańskim? Proszę aby jakiś ekspert mnie oświecił.

 12. ArekG Odpowiedz

  Jak w XXI wieku ktoś może klepać XIX-wieczne i postfaszystowskie brednie o jakichś germanach na tych ziemiach???
  Germanią Rzymianie nazywali wszystko na północ i wschód imperium i dziellili ich bardzo z grubsza. Nie wnikali w to tak jak Azjatami są i Chińczycy i Japońcvzycy czy Koreańczycy etc… a dla Azjatów my jesteśmy Europejczykami. Tak samo dla Rzymian Germania to był worek na pogan i wszystko co im stawiało opór.
  Teutoni i w ogóle historia Niemców w rozumieniu współczesnym to parę północnych plemion i jeżyków plus podział monarchii frankijskiej po śmierci Karola Młota.
  Wandale to słowianie z wielu plemion zebrani i masa przygodnych band. Goci zbiorowisko z przewagą ludów północnych. Tam też masa była słowian. Wandale opuszczając ziemie Polskie szacuje się , że około 50% ich wybyło. Reszta została. Przez całopalność i technikę budowli jest śladów stosunkowo mało. Do tego niszczycielska działalność Kościoła i najeźdzców/zaborców i mamy tak ubogi stan wiedzy, ale na Boga jacy Germanie? Tacy, jak Azjaci?
  Masakra. 1000 dowodów i testów. Cała genetyka, najnowsze odkrycia i nadal takie rzeczy można jeszcze spotkać. MASAKRA

 13. Robay Odpowiedz

  Nie podobaja mi sie artykoly ktore mowia o tym ze najpier byli tu germanie a potem przyszli slowianie….to klamstwa szerzone przez niemiecka i ruska propagande . Przypominam ze przed cesarstwem rzymskim nie bylo germanow ale byli wandale germanscy i frankowie germanscy co znaczy ze germania to nie lud a obrzar terenu . A jesli germanie to wandaliwie jak pisze niemiecki kronikarz z 1519 r. Abert Krantz ” wandalia ” , znaczy ze polacy to germanie . Skoro my to germanie to kim sa germanie dzisiejszy . Odpowiedz jest prosta ale niewygodna . Dzisiejsi germanie to frankowie stad 2 franfurty jako przesunieta granica . I prosze sobie zobaczyc jak wyglada flaga i godlo frankfurtu nad menem . Frank-furt znaczy granica z frankami . Skoro frankowie graniczyli z germanami to gdzie dzis jest granica z frankami ….na odrze….to znaczy ze to my jestesmy germanami a wy historycy albo jestescie tepi i slepi albo oplacani przez niemcow by dalejj glosic te klamstwa

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.