Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Germanie żyli na polskiej ziemi dłużej niż sądziliśmy

Wykopaliska archeologiczne w Ulowie w 2008 roku.

fot.Archeo16/domena publiczna Wykopaliska archeologiczne w Ulowie w 2008 roku.

Do tej pory panowało przekonanie, że w VI wieku n.e. terytorium obecnej Polski było opustoszałe. Słowianie powoli przybywali znad Dniepru, a Germanie przenosili się na zachód. Nowe odkrycia archeologów mogą sprawić, że zmienimy zdanie.

Wykopaliska w Ulowie w województwie lubelskim, niedaleko granicy z Ukrainą, prowadzone są od 2002 roku. Wcześniej niewiele wiedzieliśmy o historii tej okolicy. Naukowcy odkopali dwie duże osady. Znaleźli teren, który służył ówczesnym mieszkańcom do chowania zmarłych. Pozostałości zabudowań pochodzą z początków IV do V wieku n.e. Zamieszkiwały w nich plemiona germańskie.

Najnowsze odkrycia zmieniają stan rzeczy. Konstrukcje słupowe, znajdujące się na germańskim cmentarzysku są datowane metodą radiowęglową na okres między końcem V a  początkiem VII wieku naszej ery. „Konstrukcje te zatem pochodzą z czasów, kiedy nad Wisłą zaczęli pojawiać się Słowianie. Jednak lud ten nie wznosił budowli takiego typu, które odkryliśmy w Ulowie” stwierdziła w wywiadzie dla PAP dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Badaczka sądzi, że domy mogli wznieść członkowie plemion germańskich.

Archeolog przedstawia dwie teorie dotyczące pochodzenia odkrytych zabudowań. Pierwsza z nich głosi, że domy zbudowali członkowie germańskiego plemiona Herulów, podczas swojej wędrówki do Skandynawii. Druga natomiast wskazuje, że konstrukcje słupowe mogły być wykorzystywane jako platformy pogrzebowe, przez germanów, którzy zamieszkiwali okoliczne osady już wcześniej, aż do VII w. n.e.

Być może dzięki wykopaliskom odkryjemy nieznaną kartę historii naszych ziem. Pomoże nam w tym również badanie genetyczne prehistorycznych i średniowiecznych szczątków z terenów dzisiejszej Polski przeprowadzane przez naukowców z Poznańskiego Centrum Archeogenomiki.

Źródło informacji:

Germanie na terenach obecnej Polski mieszkali dłużej niż uważano Nauka w Polsce PAP

Komentarze (26)

  • Lanfear Odpowiedz

   Istnieje takie zjawisko, jak mieszanie genów, a także geny dominujące i recesywne. Określanie dominującego ponad 1000 lat temu genotypu na podstawie obecnie miażdżącej przewagi haplogrupy R1a1a w społeczności jest równie dokładną metodą badawczą, co nawilżony palec na wietrze dokładną metodą prognozy pogody.

  • Paweł Balcer Odpowiedz

   Bzdura ……..Germanie na wschodzie Polski w tamtych latach ??? Kolejna bzdura o Słowianach ….. że zaczęli się pojawiać w V wieku ……Totalna bzdura to teza że tereny Polski były opustoszałe do VI wieku …….95 % lesistość kraju sprawiała dobre warunki do rozwoju społeczności przez długie stulecia , co obrazują liczne prace archeologiczne . Nie narażone na częste najazdy i penetracje innych plemion. Lud żyjący na terenach rolniczych , chętnie korzystał z wynalazków przynoszonych przez obcych , co można udokumentować rozwojem metalurgii żelaza w całym kraju a przyniesioną przez Celtów .

  • Lanfear Odpowiedz

   Nie ma to jak rzeczowa i merytoryczna odpowiedź na artykuł z którym się nie zgadzasz. Patrząc na ten rozległy wywód, będący mistrzostwem erystycznym muszę przyznać, że moja wiara w teorię allochtoniczną dotyczącą pochodzenia Słowian została niemal doszczętnie zdruzgotana.

 1. Anonim Odpowiedz

  znaleźli jedną zapomnianą wyspę germańska ma morzu słowiańszczyzny i wielki tytuł dodali, od cały artykuł.

  • Lanfear Odpowiedz

   To trochę głupi i ulegli musieli być ci Słowianie, skoro dali rządzić sobą kilku germańskim genetycznie Piastom ;) . Przecież choćby nawet i w 1994 Rwandzie biedniejsza większość nie dokonała rzezi na uprzywilejowanej mniejszości. A nie, poczekaj…

  • Lanfear Odpowiedz

   Takich wysepek jest zresztą o wiele więcej pochodzących z tamtych czasów ;) . Polecam zaznajomić się z literaturą dotyczącą tematyki prahistorii ziem polskich. W miarę przystępnie i rzetelnie pod wieloma względami jest napisane choćby w „Wielkiej Historii Polski” Tomie 1 Kozłowskiego i Kaczanowskiego.

  • MM Odpowiedz

   A co mają badania genetyczne do etnosu? Mamy przecież zabytki piśmiennicze choćby Gotów, czy spisane przez nich dzieje. No i Słowianie to na pewno nie byli xd

 2. Anonim Odpowiedz

  Sprawa prosta :
  Jeśli konstrukcja zrębowa – to ślad budowli słowiańskiej,słupowa – germańskiej .
  W przekrojach wykopów będą widoczne wyłącznie te drugie .
  Wniosek :1. Postawiłem sobie „germańską ” altanę w ogrodzie :) 2. Miałem bardzo metodycznych Przodków – jedni stawiali kłody wyłącznie na sztorc , drudzy na płask .
  3. Dzięki takim odkryciom zrozumiałem dlaczego ciągle ze sobą walczyli .
  Wspaniale ,że można tak prosto opisać język i kulturę ludzi za pomocą kilku sztychów łopatą .
  Tylko mój Dziadek zapewne by tego nie zrozumiał . Dom miał na zrąb , szopę z słupów ,
  a i jeszcze ziemiankę na ziemniaki :) tu dramat po jakiej nacji to będzie ?:)

 3. gosć Odpowiedz

  to w końcu znad Dniepru czy z bagien Prypeci ci Słowianie przybyli? Zdecydujcie sie na jakąś jedną wersję swojej zafałszowanej historii bo już się sami nie możecie połapać

 4. Corvus Frugilegus Odpowiedz

  Poszukaj sobie na mapie gdzie jest Prypeć, a gdzie Dniepr. Naprawdę musisz robić z siebie takiego błazna?

 5. Corvus Frugilegus Odpowiedz

  Czy Kraków leży w Małopolsce czy nad Wisłą? Ci cali geografowie mogliby zdecydować się na jedna wersję ich zakłamanej wiedzy.

 6. Leszek Mioduchowski Odpowiedz

  Wielki problem polskich kronikarzy od Długosza do Marcina Kromera i Bielskich – czy pochodzimy od Wandali czy (enigmatycznych) Sarmatów (‚Sarmaci i uczeni.Spór o pochodzenie Polaków’ – autor Wojciech Paszyński). Być może ludność słowiańska była obecna w środkowej i wschodniej Europie dużo wcześniej, ale ślady archeologiczne w okresie 600 pne do 600 ne należą do Germanów…

 7. Paweł Balcer Odpowiedz

  Bzdura ……..Germanie na wschodzie Polski w tamtych latach ??? Kolejna bzdura o Słowianach ….. że zaczęli się pojawiać w V wieku ……Totalna bzdura to teza że tereny Polski były opustoszałe do VI wieku …….95 % lesistość kraju sprawiała dobre warunki do rozwoju społeczności przez długie stulecia , co obrazują liczne prace archeologiczne . Nie narażone na częste najazdy i penetracje innych plemion. Lud żyjący na terenach rolniczych , chętnie korzystał z wynalazków przynoszonych przez obcych , co można udokumentować rozwojem metalurgii żelaza w całym kraju a przyniesioną przez Celtów .

 8. citiZEN Odpowiedz

  i to bez wątpienia co więcej dodam ze żyją tu do dziś gdyż to Słowianie są GERMANAMI czyli mieszkańcami Germanii jak nazywali ziemi miedzy Wisłą a Renem Rzymianie, niestety od czasów powstania cesarstwa pruskiego niemiecka propaganda wbiła światu jakoby Teutoni , niemowy czyli niem-cy nimi byli na szczęście jest genetyka

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.