Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Są odpowiedzialni za śmierć prawie 2 milionów ludzi. Po latach wreszcie spotkała ich zasłużona kara

Czerwonych Khmerów doprowadził do śmierci nawet jednej czwartej populacji Kambodży.

fot.Bùi Thụy Đào Nguyên/CC BY-SA 3.0 Szacuje się, że reżim Czerwonych Khmerów doprowadził do śmierci nawet jednej czwartej populacji Kambodży.

W piątek działający pod egidą ONZ Międzynarodowy Trybunał w Kambodży uznał dwóch najwyższych rangą przywódców Czerwonych Khmerów za winnych ludobójstwa. Obaj mężczyźni zostali skazani na dożywocie. Mają na sumieniu 1,7 miliona ofiar.

Czerwoni Khmerzy, członkowie ekstremistycznego ugrupowania komunistycznego z Kambodży, w latach 1975–1979 prowadzili w kraju politykę terroru.

Tuż po przejęciu władzy zamknęli szkoły, szpitale i fabryki, zdelegalizowali religię, zlikwidowali własność prywatną i pieniądze, a ludność miejską siłą przesiedlili do tzw. kolektywnych gospodarstw rolnych, gdzie zmuszali ludzi do pracy ponad siły.

W tym okresie – z powodu głodu, przepracowania, braku opieki medycznej, a także masowych egzekucji – zginęło łącznie 1,7 miliona Kambodżan (od 10 do 25 procent całej populacji kraju).

Ludzie, którzy byli projektantami tej straszliwej zbrodni, dopiero teraz, po niemal 40 latach usłyszeli zarzuty ludobójstwa. W piątek sąd skazał na dożywocie dwóch najwyższych rangą przywódców Czerwonych Khmerów, którzy nadal pozostają przy życiu: 92-letniego głównego ideologa organizacji Nuona Cheaę (tzw. Brata Numer Dwa) oraz byłego prezydenta Demokratycznej Kampuczy Czerwonych Khmerów, 87-letniego Khieu Samphana.

Czaszki ofiar reżimu Czerwonych Khmerów.

fot.domena publiczna Czaszki ofiar reżimu Czerwonych Khmerów.

Podczas ogłaszania werdyktu podkreślano, że mężczyźni są winni torturom, zniewoleniom, eksterminacji ludności oraz prześladowaniom z powodów politycznych. Otrzymali najwyższy możliwy wyrok (w Kambodży nie ma kary śmierci).

To pierwszy w historii tego kraju wyrok za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości na przedstawicielach reżimu.

Źródła informacji:

 1. Khmer Rouge leaders found guilty of genocide in Cambodia’s ‘Nuremberg’ moment, „The Guardian” [dostęp: 16.11.2018].
 2. Przywódcy Czerwonych Khmerów winni ludobójstwa, „Rzeczpospolita” [dostęp: 16.11.2018].

Komentarze (4)

 1. elchullograne Odpowiedz

  Oczywiście wspomniano w artykule, że to „komuniści”, zapomniano tylko dodać, że wspierani przez USA i obaleni przez Wietnam, wspierany przez ZSRR.
  Warto też pamiętać, że USA nie chciały uznać nowego rządu kambodżańskiego, za legalny wciąż uznając ten Czerwonych Khmerów. W wyniku amerykańskiego nacisku do początku lat dziewięćdziesiątych Kambodża reprezentowana była w ONZ przez Czerwonych Khmerów, zmuszono też nowe kambodżańskie władze (kiedy nie miały już z oczywistych przyczyn wsparcia ZSRR), by osiadły do rozmów pokojowych z tymi bandytami. I to w sytuacji, kiedy nie mieli oni już praktycznie żadnego wsparcia społecznego i siedzieli w niewielkich grupkach gdzieś w górach. Kambodżanie musieli zaprosić ich do siebie i rozmawiać z nimi o kształcie państwa.
  To dlatego ich procesy odbywają się tak wiele lat za późno.
  A Amerykanie… Cóż, kolejny raz udowodnili, że muszą stawać po stronie najbardziej zbrodniczych i ludobójczych dyktatur.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.