Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Ukraińcy zażądali usunięcia lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. „To symbol polskiej okupacji”

Od ponad dwóch lat lwy są zasłonięte płytami paździerzowymi.

fot.Piotrus/CC BY-SA 4.0 Od ponad dwóch lat lwy są zasłonięte płytami paździerzowymi.

Rada Obwodowa we Lwowie w czwartek 25 października oficjalnie oświadczyła, że dwa kamienne lwy będące częścią Pomnika Chwały stoją na cmentarzu nielegalnie. Teraz Ukraińcy domagają się ich usunięcia.

Monumentalny Pomnik Chwały na Cmentarzu Obrońców Lwowa (nazywanym też Cmentarzem Orląt) został odsłonięty 11 listopada 1934 roku. Postawiono go, by uczcić pamięć około trzech tysięcy polskich żołnierzy, którzy w listopadzie 1918 roku stanęli do walki o miasto przeciwko Ukraińcom. Dużą część poległych stanowili uczniowie szkół średnich i wyższych, którzy ramię w ramię z dorosłymi bronili Lwowa.

Przez 37 lat od strony południowej wejścia do mauzoleum strzegły dwa kamienne lwy. Jednak w 1971 roku zostały zdjęte z postumentów przez sowietów. Jedna rzeźba stanęła przed klinika psychiatryczną na Kulparkowie, druga – przy wjeździe do Lwowa od strony Winnik.

W grudniu 2015 roku zostały przewiezione przez osoby prywatne na swoje dawne miejsca przy Pomniku Chwały. Zdaniem lwowskiej Rady Obwodowej odbyło się to nielegalnie. Teraz Ukraińcy zażądali, by ponownie je usunąć.

Na początku lat 70. Pomnik Chwały został zniszczony przez sowietów. Wtedy też zniknęły z niego lwy (stan w 1974 roku).

fot.Stanislaw Kosiedowski/CC BY-SA 3.0 Na początku lat 70. Pomnik Chwały został zniszczony przez sowietów. Wtedy też zniknęły z niego lwy (stan w 1974 roku).

„Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – uzasadnia swój postulat lwowska Rada Obwodowa.

Już od stycznia 2016 roku rzeźby są zresztą zasłonięte płytami paździerzowymi – pod zarzutem, że mają „antyukraiński charakter”. Negocjacje w sprawie usunięcia osłon nie przyniosły rezultatów. Sprawa nekropolii od lat jest punktem zapalnym w relacjach polsko-ukraińskich.

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz, w piątek poinformował, że polska ambasada w Kijowie interweniowała w kwestii żądań Ukraińców. „Mam nadzieję, że ciągle jest możliwe znalezienie porozumienia w tej sprawie. Nie chciałbym, aby emocje dominowały nad potrzebą, czy realizacją strategicznego celu Polski, jakim jest rozwój pozytywnych stosunków dyplomatycznych z Ukrainą” – oznajmił.

Źródła informacji:

    1. Kozłowska M., Roszak M., Czaputowicz: polska ambasada interweniowała w MSZ Ukrainy ws. oświadczenia nt. usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, PAP [dostęp: 26.10.2018].
    2. Rada Obwodowa we Lwowie żąda usunięcia lwów z Cmentarza OrlątDzieje.pl [dostęp: 26.10.2018].

Komentarze (4)

  1. Anonim Odpowiedz

    Polska powinna zakazać przyjeżdżać Ukraińcom do Polski na zarobek,zaraz ;;władza ukraińska ;;by by się opamiętała.Do sklepu wejdziesz Ukrainki,do przychodni panie sprzątaczki-Ukrainki,na budowach Ukraińce,sprzątaczki w domach prywatnych,Ukrainki.Jak Polska zła niech siedzą u siebie i głodują

  2. Dario Odpowiedz

    Popieram Anonima, we łbach się pomieszało tym chachłom ukrainskim, bezpaństwowcom przez 2 tysiace lat, sojuz im dał państwo a nie oni sami wywalczyli, i jeszcze na Rosję plują, Krymu też nigdy nie mieli tylko dostali od pijanego Chruszczowa, niech wezmą długi rozbieg i pierdolną się w łby…i zobaczą gdzie ich miejsce w swiecie,,, tyle w temacie tej chołoty. Dario

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.